دسته‌بندی نشده

اعلام آمادگی کانون وکلا برای ارائه خدمات به بنگاه های اقتصادی

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان؛مهدی خلیلی در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه هفتم اسفندماه روز وکیل ، یک مناسبت تقویمی بی‌معنا نبوده و مناسبتی ارزشمند محسوب می‌شود که 68 سال از روز استقلال کانون وکلا می‌گذرد؛اظهار داشت:این روز با حقوق ملت، عجین شده است.

وی با اشاره به اینکه وکالت صرفا امری مادی و مالی نیست و ما وکیل دادگستری را کسی می دانیم که همیشه پاسدار حقوق ملت باشد،خاطرنشان کرد:استقلال جزو ذاتی امر وکالت و لازمه وکالت دادگستری است.

رییس کانون وکلای دادگستری استان زنجان با بیان اینکه در بسیاری از موارد، حقوق مردم در تعارض با نهادهای حاکمیتی قرار می‌گیرد،تصریح کرد: وکیل مستقل در این صورت بدون دغدغه از آینده کاری می‌تواند از حقوق مردم دفاع کند.
خلیلی به اصل 34 و اصل 35 حق دادرسی عادلانه و حق داشتن وکیل اشاره کرد و گفت: دادرسی عادلانه بدون حضور وکیل دادگستری اساساً محقق نخواهد شد و حق داشتن وکیل دادگستری از حقوق اساسی ملت بوده و حساسیت کانون‌های وکلای دادگستری نیز در زمینه استقلال به همین دلیل است.

وی با بیان اینکه وکالت امری صرفاً مادی و مالی نیست، بلکه آن عجین با حقوق ملت است، اظهار داشت: نگاه مردم نسبت به مقوله وکالت به عنوان یک مقوله صرفاً مادی درست نیست و کانون وکلا در راستای پاسداری از حقوق مردم فعالیت دارد و فعالیت‌های معاضدتی کانون در راستای ایفای نقش اجتماعی انجام می‌شود.

رییس کانون وکلای دادگستری استان زنجان تصریح کرد:متاسفانه با طرح‌هایی در مجلس شورای اسلامی مواجه هستیم که جایگاه وکیل مستقل را مخدوش می‌کند که نمونه بارز آن مصوبه اخیر مجلس در مورد کسب و کار تلقی کردن وکالت بود.

خلیلی با بیان اینکه طرح اخیر مجلس که امکان استفاده بنگاه‌های خصوصی از نماینده حقوقی به جای وکیل را می‌دهد،عنوان کرد: با روشنگری‌های متخصصان و روشن‌بینی نمایندگان این اتفاق نخواهد افتاد.

وی افزود:بخشی از تکالیف صنفی و حرفه‌ای وکیل در رابطه با موکل خود بوده و سال‌ها است که کانون وکلای دادگستری، خدمات معاضدتی رایگان را انجام می‌دهد بدون اینکه دولت و نهادهای حاکمیتی، ریالی به حساب وکلا پرداخت کنند.

رییس کانون وکلای دادگستری استان زنجان در ارتباط با اشتغال وکلا در دستگاه‌های دولتی نیز گفت: هیچ وکیلی دادگستری مستخدم دولت نیست.

این مقام مسئول با بیان اینکه دوره کارآموزی برای هر وکیل 18 ماه است و پس از آن پروانه وکالت صادر می‌شود، خاطرنشان کرد: تعداد افرادی که در آزمون‌ها قبول می‌شوند درصد برابری بین خانم‌ها و آقایان هم دارد و هم اکنون در زنجان 400 وکیل پایه یک داریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تدوین سند تحول قضایی اشاره گرد و گفت: این سند که به عنوان چشم انداز قوه قضاییه مطرح است، در بخش های قابل توجهی نگاه های مترقی و خیلی خوبی دارد و بخشی از آن ناظر به خدمات حقوقی و وکالتی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟