دسته‌بندی نشده

با اعلام ناسا کمتر از 10 روز دیگر یک سیارک از کنار زمین عبور می‌کند

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،طبق گفته آژانس فضایی آمریکا، سیارک 2001 FO32 که حدود بیست سال پیش کشف شده، حدود ۹۰۰ متر قطر دارد و ناسا اعلام کرده به ستاره‌شناسان این امکان را می‌دهد تا سیارک ذکر شده را از نزدیک مشاهده و مورد بررسی قرار دهند.

«پاول چوداس»، مدیر مرکز مطالعات شی‌های نزدیک به زمین در این رابطه عنوان می‌کند: «ما از مسیر مدار سیارک FO32 2001 به دور خورشید اطلاع بسیار دقیق داریم. با این وجود، امکان ندارد این سیارک بیش از ۱.۲۵ میلیون مایل به سیاره زمین نزدیک‌تر شود.»

 
مسیر حرکت سیارک 2001 FO32

فاصله ارائه شده از سوی ناسا تقریبا ۵.۲۵ برابر فاصله زمین تا ماه است اما این مقدار به اندازه کافی نزدیک است تا بتوان سیارک 2001 FO32 را به عنوان یک «سیارک احتمالا خطرناک» دسته بندی کرد. همچنین به گفته ناسا این سیارک با سرعت ۱۲۴ هزار کیلومتر در ساعت حرکت می‌کند که از سرعت دیگر سیارک‌های اطراف زمین بسیار بیشتر است.

«لنس بنر»، یکی از دانشمندان ناسا عنوان می‌کند که در حال حاضر اطلاعات بسیار کمی در مورد این سیارک وجود دارد، بنابراین قرار گرفتن این سیارک در کنار مدار زمین، فرصت بسیار خوبی برای یادگیری چیزهای بیشتر در مورد آن فراهم می‌کند.  به گفته ناسا، هنگامی که نور خورشید به سطح سیارک برخورد می‌کند، مواد معدنی موجود در آن برخی از طول موج‌ها را به سمت خود جذب می‌کند، در حالی که برخی مواد دیگر نور را منعکس می‌کنند. بنابراین ستاره‌شناسان امیدوارند با مطالعه نور منعکس شده در سطح این سیارک، به درک بهتری از ابعاد و ترکیب آن دست پیدا کنند.

 

به گفته چوداس، این سیارک در حالی که در آسمان‌های جنوبی حرکت می‌کند، درخشان‌تر خواهد بود، بنابراین ستاره‌شناسان مبتدی در برخی نقاط کره زمین هم می‌توانند مشاهدات خود را انجام دهند. او در این رابطه عنوان می‌کند: «ستاره‌شناسان آماتور در نیمکره جنوبی و عرض‌های جغرافیایی پایین نیمکره شمالی، می‌توانند این سیارک را با استفاده از تلسکوپ‌هایی با اندازه میانه و دهانه حداقل هشت اینچ، در شب‌های منتهی به این رویداد مشاهده کنند. اما برای پیدا کردن آن احتمالا به نمودارهای ستاره‌ای نیاز دارند.»

به گفته ناسا بیش از ۹۵ درصد سیارک‌های نزدیک به زمین که به اندازه 2001 FO32 یا بزرگتر از آن هستند در قرن آینده هیچ تاثیری روی سیاره زمین نخواهند گذاشت.

منبع:دیجیاتو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا