دسته‌بندی نشده

بهره مندی بیش از 210 هزار نفر از خدمات آموزشی پیشگیری از اعتیاد بهزیستی زنجان

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،محمد محمدی با بیان اینکه در طرح پیشگیری اجتماع محور،برای یپیشگیری سطح اول اعتیاد از مشارکت افراد محلی نیز استفاده می‌شود ،اظهار داشت : افراد داوطلب از محله‌های شهری یا روستایی، محیط‌های کاری یا محیط‌های آموزشی هستند که با هدف پیشگیری از بروز اعتیاد و سایر آسیب‌های اجتماعی حاصل از آن‌ براساس نیازهای محله و تحت نظارت بهزیستی و با هدایت یک تسهیل‌گر محلی اجتماع‌محور در زمینه پیشگیری از اعتیاد فعالیت می‌کنند.

وی خاطر نشان کرد : تیم های تشکیل شده در محیط های تحت پوشش اداره کل بهزیستی 227 تیم شامل (135 تیم در محلات شهری، 67 تیم در محلات روستایی، 13 تیم در محیط آموزشی، 12 تیم در محیط کاری)می باشد.

مدیر کل بهزیستی تعداد محله های تحت پوشش برنامه اجتماع محور اداره کل بهزیستی را 187 محیط شامل (104 محیط شهری، 49 محیط روستایی،13 محیط آموزشی، 21 محیط کار) عنوان کرد و افزود : ارائه آموزش مهارت‌های زندگی، در قالب برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد با رویکرد اجتماع‌محور از گرایش افراد به سمت اعتیاد پیشگیری می‌کند.

وی تاکید کرد : نقش آموزش در پیشگیری از اعتیاد بسیار کلیدی است و در برنامه سلامت خانواده عنصر اصلی و تاثیر گذار است. همچنین باید توجه داشت که برای ترویج یک برنامه پیشگیرانه ابتدا باید آن را در درون خانواده‌ها نهادینه کرد چراکه واحد اصلی اجتماع ،خانواده به شمار می‌رودو در این راستا طرح کارزار رسانه ای با محوریت برنامه” مصون سازی خانواده محور کودکان در برابر اعتیاد در دی ماه سال جاری به صورت مجازی اجرا شد .

محمدی یادآور شد : بدلیل محدودیت های کرونایی کارزار رسانه برنامه پیشگیری از اعتیاد در محیط های کار متمرکز بر سلامت روانی اجتماعی با محوریت سه موضوع مقابله با استرس شغلی ، اصلاح باورهای غلط مصرف مواد محیط کار و توسعه فرهنگ پیشگیری اولیه از مصرف مواد اعتیاد آور در محیط کار، همزمان با 14 استان در دی ماه با طراحی، چاپ و توزیع بنر در 13 محیط کاری منتخب و توزیع پوستر کنترل خشم در ادارات استان ، چاپ تراکت، پیام های تبلیغاتی، تهیه کلیپ در خصوص استرس شغلی به صورت مجازی اجرا گردید.

وی همچنین از فعالیت 26 مرکز در حوزه درمان و کاهش آسیب در استان اشاره کرد و گفت: از این تعداد یک مرکزگذری و سر پناه شبانه ، 10 مرکز درمانی به صورت سرپایی 15 مرکز بصورت اقامتیو یک تبصره 2ماده 16در استان برای نگهداری اجباری معتادان فعال است.

مدیرکل بهزیستی زنجان با بیان اینکه خط ملی اعتیاد 09628 پتانسیل مناسبی برای ارائه راهکارهای پیشگیری و درمان اعتیاد دارد . تاکید کرد : اطلاع از چگونگی رفتار با فرد معتاد ، کنترل شخص معتاد در مواقع بحرانی ، آگاهی از انواع مواد مخدر ناشناخته و غیره ، ارجاع افراد دارای اعتیاد به مراکز دارای مجوز و معرفی کمپ های معتبر از خدمات خط ملی اعتیاد است .

محمدی با اشاره به اهمیت ساماندهی افراد بی خانمان خاطر نشان کرد : گرچه جمع آوری و انتقال اینگونه افراد به مراکز و گرمخانه ها و همچنین تاسیس و اداره گرمخانه ها برعهده شهرداری است اما در حال حاضر مرکز سرپناه شبانه معتادیین(شلتر) در حال ارائه خدمت به افراد معتاد و بی خانمان نسبت به تهیه امکانات حداقلی ، غذای گرم ، اسکان شبانه ، استحمام و توزیع اقلام بهداشتی است 3 تیم سیار هم ضمن سرکشی به پاتوق های معتادین متجاهر در مناطق حاشیه ای شهر به ارائه پک های بهداشتی و بسته های غذایی و…اقدام می نماید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا