دسته‌بندی نشده

آیا می دانید بطری های شیشه ای و پلاستیکی رها شده در طبیعت می تواند خطر آفرین باشد؟

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان اظهار داشت: مطالعه در تاریخ نشانگر این مطلب است که در سالیان نه چندان دور سطح وسیعی از مساحت کشور پوشیده از جنگل های انبوه بوده که در حال حاضر بخش عمده ای از آن، دست خوش تغییر و تخریب شده است.

سرهنگ رضا مهدیون  تصریح کرد: با عنایت به محدودیت های موجود، توجه به حفظ این منابع ارزشمند از گزند عوامل طبیعی و غیر طبیعی مخرب به ویژه آتش سوزی امری اجتناب ناپذیر است.

وی افزود:آتش سوزی در میان فاکتورهای مخرب، به جهت نوع، سرعت و ماهیت خاصی که در تخریب و نابودی مراتع و جنگل ها دارد مورد توجه خاص همه کشورها قرار دارد.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان با بیان اینکه در اصل 50 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هم حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند، وظیفه عمومی تلقی گردیده است،عنوان کرد: از این رو فعالیت های اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیر قابل جبران آن ملازمه پیدا کند ممنوع است.

مهدیون خاطر نشان کرد: در مواد 45 تا 47 قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع مصوب 1346 به مجازات آتش زدن درختان و جنگلها پرداخته شده است.

وی افزود:صیانت از جنگل ها و مراتع یک وظیفه همگانی است و در روزهای گرم تابستان ضروری است جوامع محلی، دامداران، گردشگران و … بیش از پیش مراقب طبیعت بوده و از رها کردن ته سیگار روشن و بطری های شیشه در طبیعت که در اثر برخورد با نور خورشید همانند ذره بین عمل کرده و منجر به آتش سوزی می شود و همچنین برپایی آتش در دل طبیعت خودداری و در صورت ضرورت روشن کردن آتش با رعایت تمامی جوانب امر از جمله اینکه: (محل دارای پوشش گیاهی نباشد، با سنگ و …. دور آتش محصور شود، پس از اتمام کار از خاموش شدن آتش مطمئن شوند و …) اقدام گردد.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان با اشاره به سرعت عمل در اطفاء حریق جنگل‌ها و مراتع بسیار مهم و حائز اهمیت است.خاطر نشان کرد: لذا سامانه های 1504 و 139 به صورت شبانه روزی جهت دریافت گزارشات مردمی در خصوص هرگونه حوادث احتمالی از جمله تخریب، تصرف و آتش سوزی عرصه های ملی در نظر گرفته شده است .

وی تصریح کرد:نزدیکترین فرد به آتش سوزی در صورتی که به خودرویی یا افرادی مشکوک بود نشانی آنها را یادداشت نماید و تا رسیدن مامورین با هر وسیله ای که دسترسی دارد (شاخه درختان / زیرپایی خودرو و …) با رعایت جوانب احتیاط تا رسیدن مامورین منابع طبیعی و نیروهای امدادی از سرایت آتش به اطراف پیشگیری نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟