دسته‌بندی نشده

مرمت 53 اثر منقول فرهنگی تاریخی زنجان در سال 99

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،امیر ارجمند گفت: در سال گذشته 50 شی‌ء فرهنگی تاریخی موجود در مخزن و 3 مرد نمکی در ویترین‌های موزه مرمت شد که 25 عدد سکه و 25 عدد سفال توسط کارشناسان معاونت میراث فرهنگی و 3 نفر از مردان نمکی با همکاری پژوهشکده حفاظت و مرمت میراث‌فرهنگی، اداره کل استان و پژوهشکده حفاظت و مرمت دانشگاه بوخوم و فرانکفورت آلمان در کارگاه مرمت اشیای موزه ذوالفقاری مرمت شدند.

ارجمند افزود: اقدامات انجام‌شده بر روی 50 شی‌ء فرهنگی‌ تاریخی شامل بررسی و مشاهدات ماکروسکوپی، آسیب‌شناسی اشیاء و انجام آزمایش‌ها اولیه برای شناسایی عوامل آسیب‌رسان، پاک‌سازی به دو روش مکانیکی و شیمیایی و تثبیت نهایی اشیاست.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان گفت: در بهمن‌ماه سال جاری، مردان نمکی ۲، ۴ و ۵ به ترتیب در موزه ذوالفقاری مورد پاک‌سازی، رنگ‌سنجی و مستند نگاری قرار گرفت و شناسنامه مرمتی کامل‌تری برای این مرد نمکی تهیه شد.

وی افزود: اشیای فرهنگی تاریخی با جنسیت‌های مختلف ازجمله سفال، فلز، منسوجات، پوشاک و… متعلق به گنجینه‌های استان ساماندهی حفاظتی شد و اطلاعات مربوط به … شی‌ء تاریخی موجود در موزه‌های استان در سامانه جامع اموال منقول فرهنگی تاریخی ثبت‌شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟