دسته‌بندی نشده

دیوار تاریخی قلعه سانسیز مرمت خواهد شد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،امیر ارجمند اظهار داشت: مرمت قسمت‌هایی از قلعه به‌زودی آغاز خواهد شد که خوانا سازی و مرمت حفاظتی بقایای معماری موجود در این قلعه انجام می‌شود و گردشگران می‌توانند حین بازدید از این مجموعه با نحوه مرمت آثار نیز آشنا شوند.

 مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان بیان کرد: در این دوره مرمت کف گچی، برج مدور سنگی در گوشه جنوب‌شرقی و بقایای معماری یک اتاق بزرگ با دیوارهای قطور سنگی انجام خواهد شد.

وی افزود: در صورت عدم حفاظت از این قلعه تاریخی، فرسايش‌هاي طبيعي و مرور زمان صدمات زيادي را بر این قلعه وارد خواهد کرد به این دلیل عمليات مرمتي، بازپیرایی و استحکام‌بخشي آن به‌زودی آغاز خواهد شد.

ارجمند تصریح کرد: این محوطه شامل بقایای قلعه‌ای بزرگ بر فراز یک بلندی طبیعی مرتفع در حاشیه رودخانه قزل‌اوزن در طارم و چندین تپه کم ارتفاع‌تر در بخش جنوبی آن است. با توجه به ساختار قلعه‌ها و استحکامات تدافعی قلعه سانسیز در بررسی‌های اولیه معلوم شد این قلعه دارای چهار برج در چهارگوشه خود بوده است.

گفتنی است، بر اساس بررسی‌های انجام‌شده قلعه سانسیز یکی از بزرگ‌ترین آثار برجای‌مانده متعلق به سده‌های اولیه و میانی اسلامی بوده و تپه‌های جنوبی گورستان‌هایی از عصر آهن هستند. قلعه سانسیز در سال 1356 به شماره 1510 با قدمت ساسانی – اسلامی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟