دسته‌بندی نشده

آغاز عملیات مرمت موزه پیراحمد زهر نوش

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،محمدرضا محمدپور گفت: اين پروژه اضطراري مرمتي با اختصاص مبلغي در حدود سیصد و بیست ميليون ریال اجرا می­ شود.

معاون میراث فرهنگی زنجان افزود: با توجه به نوع و میزان عوارض قابل رویت در بنا به هنگام بررسی های محیطی، آسیب های وارده به بنا بسیار جدی و هشدار دهنده اعلام و موضوع ناشی از عدم پایداری سازه تشخیص داده شد. در اين عمليات، رطوبت­زدایی و نم­زدایی از بدنه و گنبدخانه ،بندکشی مجدد گنبد خانه، تعویض آجرهای فرسوده، تعویض در و پنجره، استانداردسازی، ايزولاسيون پشت بام بنا و محوطه­سازی به طور کامل انجام می­شود.

محمد پور گفت:تمامي عملياتي که به منظور حفظ و احياي آثار تاريخي انجام خواهد شد به طور مداوم و مستمر تحت نظارت کارشناسان ميراث فرهنگي اين اداره کل بوده و نظارت عاليه بر اين اقدامات توسط اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان است.

گفتنی است بنای معروف به پیر احمد زهر نوش امروزه در منتهی الیه جنوب شهر ابهر و در وسط میدان پیر قرار دارد. این موزه 248 قلم آثار باستانی از دوره‌های مختلف را دارا است که در 4 بخش آثار دوره‌ی تاریخی و ماقبل تاریخ، آثار دوره‌ی اسلامی، کتاب‌ها، سنگ‌نوشته‌ها و کتیبه‌ها طبقه‌بندی می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟