دسته‌بندی نشده

افتتاح موزه صنایع‌دستی در عمارت دارایی

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان، امیر ارجمند با بیان اینکه هرساله با نزدیک شدن به‌روز جهانی و هفته صنایع‌دستی (20 خردادماه) و اهمیت این روز و به‌پاس تلاش هنرمندان و فعالان این عرصه برنامه‌های متعدد و متنوعی در دستور کار معاونت صنایع‌دستی استان‌ها قرار می‌گیرد اظهار داشت: امسال نیز چون سال‌های گذشته استان زنجان برنامه‌های متعدد در نظر گرفته است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان تصریح کرد: افتتاح موزه صنایع‌دستی در عمارت دارایی، رونمایی از کتاب پژوهشی در ملیله سازی زنجان، رونمایی از اثر شاخص آقای علیرضا لطفی رضایی، نام‌گذاری کارگاه‌های صنایع‌دستی به نام شهدای نامی زنجان به تعداد 2 تابلو، بازدید از 36 کارگاه شاخص در سطح استان به همراه اهدای لوح تقدیر، شروع دوره آموزشی مینای ملیله (باز زنده سازی) در راستای برنامه‌های شهر جهانی ملیله، شروع دوره آموزشی جاجیم‌بافی و پرده بافی (باز زنده سازی) در شهرستان طارم، دیدار با پیشکسوتان صنایع‌دستی؛ و نشست همکاران معاونت صنایع‌دستی با مدیرکل و تقدیر از کارکنان معاونت ازجمله برنامه‌های این هفته است.

وی گفت: حدود 8 هزار نفر به‌طور مستقیم در این حوزه فعالیت دارند. همچنین دو نشان جغرافیایی ملی در رشته ملیله‌کاری و چاقوسازی، ثبت جهانی شهر ملیله، هفت نشان بین‌المللی که 5 اثر در رشته ملیله‌کاری، یک اثر در ساز سازی و یک اثر در رشته قلم‌تراش، 170 اثر فاخر و 66 اثر نشان ملی درزمینهٔ ملیله، چاقوسازی، چاروق، قلم‌زنی روی مس، انگشتر سازی، پلاس بافی، بافتنی سنتی، نمدمالی، نقاشی لاکی، لاک تراشی چوب و ساز سازی سنتی و … اخذشده است.

ارجمند در ادامه بیان کرد: 20 خردادماه، هرساله به‌عنوان روز جهانی صنایع‌دستی گرامی داشته می‌شود و فرصتی برای توجه به فعالان و دست‌اندرکاران این عرصه است که نمودی از میراث کهن ایرانیان است. هر محصول صنایع‌دستی در حقیقت شناسنامه فرهنگ و هویت ایرانی است و صادرات صنایع‌دستی علاوه بر ارزآوری، در حقیقت صادرات فرهنگ ایرانی است و صنایع‌دستی عالی‌ترین حوزه برای برنامه‌ریزی و دستیابی به شعار جهش تولید است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا