دسته‌بندی نشده

امسال اولین ماهواره چوبی دنیا به مدار زمین فرستاده می‌شود

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،وودست (Woodsat) نوعی تاس‌واره (CubeSat) با اضلاع ۱۰ سانتی متری خواهد بود که پوشش بیرونی آن از تخته چند لایه ساخته می شود. در واقع، تنها قطعه غیرچوبی در بخش بیرونی این ماهواره ریل‌های آلومینیومی در گوشه‌ بدنه هستند که به جایگیری ماهواره در فضا کمک می‌کند. البته یک مونوپاد فلزی هم برای این دستگاه در نظر گرفته می‌شود تا از بدنه سلفی بگیرد.

وودست محصول ذهن خلاق دانشمند-خبرنگار فنلاندی «جاری ماکینن» است که شرکتی به نام Arctic Astronauts را اداره می‌کند و نمونه‌های مختلفی از تاس‌واره‌ها را برای امور آموزشی و سرگرمی به فروش می‌رساند. او می‌گوید:«با توجه به اینکه در حوزه آموزش فضا فعالیت داشتم، این سوال برایم پیش آمد که چرا در فضا وسیله‌ چوبی نداریم؟ پس این ایده به ذهنم رسید که با بالون هواشناسی یک ماهواره چوبی به استراتوسفر بفرستم. این کار در سال ۲۰۱۷ با نسخه چوبی KitSat انجام شد. موفقیت در آن آزمایش ما را به این تصمیم رساند که ماهواره خود را به مدار بفرستیم.»

 

ماکینن از آن زمان در حال مهیاسازی شرایط ارسال این ماهواره به فضا بوده و با شرکت Rocket Lab به توافق رسیده تا آن‌ها وودست را به فضا بفرستند. از سوی دیگر، سازمان فضایی اروپا هم سنسورها و دوربین‌هایی را در اختیار ماکینن قرار می‌دهد تا وضعیت و عملکرد ماهواره را دنبال کنند.

یکی از سنسورهایی که روی وودست نصب می‌شود، میزان فشار را اندازه‌گیری می‌کند و دیگری به اندازه‌گیری مقدار آلایندگی فضا می‌پردازد. این گروه برای ارسال ماهواره خود رطوبت چوب را از بین می‌برد و لایه بسیار نازکی از اکسید آلومینیوم را روی آن قرار می‌دهد تا در برابر اثرات اکسیژن اتمی مقاوم باشد. اگر همه‌چیز مطابق برنامه پیش برود، وودست تا پیش از پایان سال روانه مدار خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟