دسته‌بندی نشده

طرح مجلس برای فضای مجازی در دولت آینده بررسی شود

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،علی ربیعی سخنگوی دولت دوازدهم امروز هشتم تیر ماه با اشاره به مباحث مرتبط با طرح‌هایی که به دنبال ایجاد محدودیت در فضای اینترنت هستند گفت: طبق اخبار غیررسمی گفته می‌شود که این طرح از دستور کار مجلس خارج شده، اما به هر حال حکمرانی سایبری مسئله مهم و موضوع روز بسیاری از کشور‌های جهان است.

ربیعی در ادامه افزود که سیاست‌گذاری در این زمینه‌ها کاری بسیار پیچیده و چند وجهی است و باید همراه با مطالعات عمیق باشد و طرح‌هایی از این دست ابعاد مختلفی دارند که متأسفانه برخی فقط یا از جنبه امنیتی و یا جنبه خاص فرهنگی آن را در نظر می‌گیرند.

 
 

طرح مجلس برای فضای مجازی

 

سخنگوی دولت در ادامه به اهمیت  اشاره کرد و گفت: امروز فضای مجازی فقط محدود به حوزه اطلاع‌رسانی نیست، بلکه فضای مجازی تبدیل به بستری برای ایجاد مشاغل، سرمایه گذاری‌های جدید، رشد اقتصادی از مسیر ارائه رشد خدمات، تجارت الکترونیک و آموزش آنلاین و بسیاری از موارد دیگر شده است.

به گفته ربیعی هر نوع تصمیم‌گیری در این حوزه نیازمند توجه به همه جوانب و گرفتن تأیید از سوی کارشناسان، خبرگان و جامعه خواهد بود. ربیعی در همین رابطه افزود: باید توجه داشت که فضای مجازی امروز بخشی از حقوق مردم است. در این طرح اختیارات رییس‌جمهور و هیئت وزیران محدود شده و اختیارات گسترده‌ای به نهاد‌هایی نوظهور داده شده و تناسب مسئولیت با اختیارات لحاظ نگردیده است.

ربیعی با توجه به این موضوع در ادامه گفت: لذا با توجه به تأثیر این تصمیمات و از آنجا که رییس جمهور منتخب در این خصوص دیدگاه‌هایی دارند و در ایام انتخاباتی مطرح کرده‌اند، پیشنهاد می‌شود این طرح پس از استقرار دولت جدید و با هماهنگی با دولت جدید بررسی و تصویب شود.

لازم به ذکر است که طرح جنجالی پیشنهادی توسط نمایندگان مجلس، تا امروز با مخالفت بسیاری از افراد سرشناس حوزه فناوری روبرو بوده است. در همین رابطه روز گذشته محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات اعلام کرد که ورود مجلس به قانون‌گذاری اتفاق خوب و مثبتی است اما این موضوع نباید باعث افزایش محدودیت‌ها و انسداد در فضای مجازی کشور شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟