دسته‌بندی نشده

همکاری جوامع محلی با نیروهای اطفاء حریق منابع طبیعی در هنگام آتش سوزی

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،عباس لطفی با اشاره به این که امسال به علت کاهش بارندگی ها، وقوع حریق های احتمالی زودتر از موعد دور از انتظار نیست گفت: توانمندسازی جوامع محلی نخستین گام  به منظور مقابله با آتش سوزی مراتع و جنگل هاست چون بخاطر نزدیكی به كانون های آتش سوزی، دسترسی بسیار آسان تری برای اطفای حریق دارند.

 

وی افزود: سامانه 1504 و 139 امداد و جنگل که رایگان نیز است، به صورت شبانه روزی آماده دریافت گزارشات مردمی می باشد.

لطفی در ادامه گفت: از مردم و دلسوزان طبیعت تقاضا داریم تا با مشاهده هر گونه آتش سوزی در اراضی ملی، جنگل ها، تخریب و تصرف، قاچاق چوب و … در اولین فرصت با این سامانه تماس گرفته و موضوع را به همکاران گزارش دهند تا در سریع ترین زمان ممکن به مکان اعلام شده اعزام شوند و اقدامات لازم را انجام دهند.

جانشین فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان گفت: اطفاء حریق در ساعات اولیه می تواند از گسترش آتش به مناطق مختلف جلوگیری کند و این خود موجب کاهش خسارات آتش سوزی می شود.

لطفی خاطر نشان کرد: اگر قبل از رسیدن نیروهای اطفاء حریق، دهیاران با کمک جوامع محلی با رعایت نکات ایمنی اقدام به اطفاء نمایند، قطعا آتش در کمترین فرصت و مساحت خاموش می شود.

این مقام مسئول افزود: از جوامع محلی خواهشنمدیم به خاطر جلوگیری از ناهماهنگی و بروز سوانح ناخواسته در هنگام حریق با نیروهای یگان حفاظت همکاری های لازم را داشته باشند و نزدیک ترین مسیر دسترسی به محل حادثه را به عوامل اطفاء حریق ارائه نمایند.

جانشین فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان زنجان حفاظت از منابع طبیعی را وظیفه همگانی دانست و گفت:  می‌توان با اندکی دقت، احساس مسئولیت و انجام اقداماتی ساده جلوی نابودی بخشی از سرمایه‌های عظیم خدادادی و خسارت‌های هنگفت را گرفت.

لطفی در پایان به مردم توصیه کرد، از رها کردن بطری های شیشه ای و پلاستیکی در طبیعت خودداری کنند، ته سیگار روشن را به سمت مراتع، جنگل ها و علوفه های خشک پرتاب نکنند، و از روشن کردن آتش به منظور تهیه چای یا گرم کردن غذا در مناطق مستعد آتش سوزی پرهیز کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟