دسته‌بندی نشده

واکسیناسیون کرونا کاهش عمر را درپی ندارد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،دکتر پرویز قزلباش در نشست خبری با اصحاب رسانه به صورت مجازی با بیان اینکه فاصله زمانی تزریق بین دو دُز واکسن کرونا اگر به تاخیر بیفتد مشکل جدی ایجاد نمی‌کند و دُز دوم می‌تواند با چند ماه تاخیر هم انجام شود اظهار داشت: دُز اول سیستم ایمنی را تحریک، و آماده دفاع کرده، و دُز دوم مکمل است .

وی در خصوص ذخایر واکسیناسیون کرونا اظهار داشت: با توجه به اینکه زنجان مرکز توزیع واکسن شمال‌ غرب کشور است، طبیعتا بیشترین ذخایر را داریم  و سعی بر این است که واکسن‌های ارسالی از طرف وزارت، به استان بلافاصله و با سرعت مناسب توزیع، و برای سنین مشخص شده، تزریق شود . ولی در روزهای اخیر مختصری روند واردات واکسیناسیون کند شده، و امیدوارم هستیم این تاخیر به‌زودی برطرف شود .

 قزلباش با بیان اینکه فاصله زمانی تزریق بین دو دُز واکسن کرونا اگر به تاخیر بیفتد مشکل جدی ایجاد نمی‌کند و دُز دوم می‌تواند با چندماه تاخیر هم انجام شود ادامه داد: واکسن آسترازنکا قبلاً با فاصله ۲۸ تا ۳۰ روز انجام می‌شد، ولی مطالعات انجام شده نشان داد که تزریق دُز دوم با فاصله ۳ ماه هم مشکل اینجا نمی‌کند . چراکه دُز اول سیستم ایمنی را تحریک، و آماده دفاع کرده، و دُز دوم مکمل است .

این مقام مسئول با اشاره به اینکه با ظرفیت ایجادشده در استان، خوشبختانه بیمار مبتلا به کرونا در انتظار icu نداریم تصریح کرد: واکسن کرونا هم مثل واکسن‌های دیگر است و کاهش عمر را درپی ندارد. چراکه واکسن کرونا ویروس کشته شده، یا بخشی از ویروس است که روی یک ویروس دیگر سوار شده، تا سیستم ایمنی را تحریک کند .

رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه سالمندان بالای ۸۰ سال، حدود درصد۸۰، و بالای ۷۰ سال هم، ۷۲ درصد واکسینه شدند اظهار داشت: عوارض جدی در واکسیناسیون نداشتیم و حتی درخصوص کار آزمایی بالینی واکسن ایرانی – کوبایی (کنژوگه) هم هیچ عوارضی گزارش نشده، و همچنین از ویروس جهش یافته هندی و …. هیچ گزارشی نداریم ولی باید مراقبت کنیم .

به گفته دکتر قزلباش رنگ‌بندی شهرهای استان تغییری نداشته است، و شهر زنجان، خدابنده، ابهر و خرمدره نارنجی، و باقی شهرها به رنگ زرد هستند .

وی با اشاره به ایام انتخابات ریاست جمهوری، بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی (رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک، دوری از دورهمی‌ها، تجمعات و مسافرت) تاکید کرد و افزود: در این ایام، باید بحث آموزش و اطلاع‌رسانی، و نظارت بر اجرای پروتکل‌ها با شدت بیشتر انجام بگیرد و مردم هم با شدت و جدیت پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟