دسته‌بندی نشده

احداث سدخاکی علاوه بر کنترل سیلاب ها به احیاء آب های زیرزمینی کمک می کند

به گزارش پایگاه خبری زنجان ورزشی آنلاین،خلیل آقاجانلو در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: به دلیل کم آبی و خشکسالی موجود که تهدیدی برای کشور است؛ توسعه در بخش های مختلف تحت الشعاع قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه سازمان‌های جنگل، مراتع و آبخیزداری کشور و ادارات کل منابع طبیعی در استان تلاش می‌کنند تا با اجرای پروژه‌های آبخیزداری تهدیدات احتمالی از حواث را مدیریت کنند تصریح کرد: طبیعت قابل کنترل و پیش‌بینی نیست اما می‌توانیم اثرات مخرب آن را تا حدودی کاهش دهیم.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان خاطر نشان کرد :ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری در کل کشور با اجرای پروژه های آبخوانداری و ساخت سد خاکی، تهدیدات طبیعی را مدیریت می کنند و طبیعت فراتر از پیش بینی انسان است ولی می توان این اثرات مخرب را با ساخت سازه های خاکی کمتر کرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه بر اساس اولویت‌هایی که در کل استان داشتیم پروژه را آغاز کردیم در این میان مدیریت سیلاب‌های شهری موضوع مهمی بود که در شهر آب‌بر و شمال شهر زنجان در روستای دواسب و پایین کوه به کنترل سیلاب دست یافتیم. عنوان کرد:در سه سال گذشته اعتباراتی از صندوق توسعه ملی برای پروژه های آبخیزداری استان کسب شده است.

آقاجانلو تصریح کرد: پروژه آبخوانداری در روستای چهرآباد نیز یکی از پروژه های کنترل سیلاب در این منطقه است و این پروژه ها علاوه بر تغذیه آب های زیرزمینی به توسعه باغات در روستاها نیز کمک می کند.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان افزود: مطالعات آبخیزداری این حوزه در سال‌های 89 و 90 حول چندین محور از جمله وضعیت فیزیوگرافی انجام شد.

وی خاطرنشان کرد: مساحت حوزه حدود 11 هزار هکتار شامل روستاهای چهرآباد، نصیرآباد، حسین‌آباد، قاضی‌کندی، سنگبین، اوزج و قالیچه‌بلاغ می‌باشد که همه روستا‌ها در بالادست حوزه هستند و خروجی حوزه، روستای چهرآباد است.

وی در ادامه با بیان اینکه ارتفاع کل سد از کف آبراهه از 10 تا 11 متر، حجم مخزن حدود 450 هزار متر مکعب، و حجم عملیات خاکی پی 30 هزار متر مکعب می‌باشد ، تصریح کرد: اعتبار کل پروژه 14 میلیارد تومان پیش بینی شده است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان هدف کلی این طرح کنترل سیلاب وارده به روستا و باغ‌های حاشیه آن، پایدارسازی، تقویت و توسعه منابع آب شرب و زراعی پایین دست روستا می‌باشد ،تصریح کرد: این پروژه در هفته دولت امسال مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت و بعد از پایان پروژه امیدواریم سالانه 2.5 میلیون متر مکعب از روان‌آب‌ها و سیلاب‌ها تغذیه شوند.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. با سلام
    برای احداث این بند خاکی دهیار روستا زحمات زیادی کشیده یعنی از صفر تا صد این پروژه از سال ۸۸ تا الان ( درخواست ، پیگیری ، جمع آوری اطلاعات ۷ روستای حوزه آبخیز ، همراهی با کارشناسان در مطالعه ، همراهی در نقشه برداری و ….لطفا به گوش مسئولین برسونید حداقل یه تشکر طلبکاره باشه بخاطر اینکه من در جریان کامل موضوع هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟