دسته‌بندی نشده

صنایع سلولزی و کاغذسازی در زمره صنایع برتر استان محسوب می شود

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،علی یگانه فرد در شصت و هفتمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی اظهار داشت: جلسات شورای گفت‌وگو ذیل نقشه راه تجارت خارجی استان، هر جلسه با اختصاص به موضوعات مختلف پیگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه صنایع سلولزی و کاغذسازی در زمره صنایع برتر استان محسوب می‌شود، تصریح کرد: در رابطه با این صنایع جلسات کارشناسی مختلفی در اتاق برگزار شده و حتی در این رابطه نظرات سایر استان‌ها نیز اخذ شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه سهم این صنایع در تجارت ۹ ساله استان کمتر از ۶ درصد است، تصریح کرد: امید است با برداشته شدن محدودیت‌های موجود، سهم این صنایع در تجارت خارجی همچون گذشته افزایش پیدا کند.

رئیس اتاق بازرگانی زنجان با بیان اینکه در حال حاضر و بر اساس آمارها ۲۵ واحد کاغذسازی با اشتغال ۲ هزار و ۲۵۰ نفری در استان فعالیت دارند، ابراز کرد: در گزارش کارشناسی اتاق بازرگانی زنجان تمام موارد مربوط به این صنعت از تجارت و ظرفیت‌ها و استعدادها تا مشکلات و موانع موجود بر سر راه آن به همراه پیشنهادات کارشناسی احصا و ارائه شده است.

یگانه فرد با تاکید بر اینکه اتاق بازرگانی زنجان نقش هر صنعت استان را به تفکیک در نقشه راه تجارت خارجی دیده است، خاطرنشان کرد: کاهش سهم این صنایع در تجارت خارجی استان از سال ۱۳۹۷ نسبت به سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ می‌تواند جبران شده و افزایش صادرات صنایع سلولزی و کاغذسازی، متحول شدن تجارت استان را در پی خواهد داشت.

وی با اشاره به آمارهای مؤخذه از سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی در گزارشات، ابراز کرد: هدف از برگزاری این قبیل جلسات بیان مشکلات و پیگیری و حل آنها است.

در ادامه گزارشی در رابطه با صنایع سلولزی و کاغذسازی استان که به همت اتاق بازرگانی زنجان آماده شده بود ارائه شد که براساس این گزارش در برنامه راهبردی صنعت کشور تا افق 1404، صنایع سلولزی به عنوان یکی از 11 صنعت منتخب در کنار صنایعی مثل صنایع خودرو، فولاد، نساجی و پوشاک، سیمان و … قرار گرفته است.
این گزارش می‌افزاید بهره برداری از واحدهای بزرگ در استان طی دهه‌های اخیر ( پارس حیات ساغلیک ارونلری، راشاکاسپین، پاپیروس صنعت، آریا رنگ درخشان)، اشتغالزایی بالای صنایع مذکور، ورود سرمایه‌گذاران خارجی در حوزه محصولات سلولزی به استان، تولید محصولات صادرات محور با ارزآوری بالا و ظرفیت مناسب در شهرک‌های صنعتی شهید شهریاری و سلطانیه برای استقرار واحدهای سلولزی از جمله ظرفیت مناسب استان در حوزه صنایع سلولزی است.

همچنین در این گزارش مشکلات و راهکارهای پیشنهادی در صنایع سلولزی و کاغذسازی از سوی اتاق بازرگانی احصا شده بود که از آن جمله مشکلات می‌توان به کمبود ماده اولیه آخال (ضایعات کاغذ بازیافتی) با کمیت و کیفیت مناسب، عدم ثبات قیمت مواد اولیه، مشکلات مربوط به تأمین مواد اولیه برای تولیدکنندگان دستمال کاغذی،  و … پیشنهادات رایزنی با کشور عراق برای تأمین کاغذهای ضایعاتی برای تامین مواد اولیه شرکت‌های کاغذسازی و همچنین مشکلاتی از قبیل خسارت ناشی از قطعی‌های مکرر برق و مشکلات مرتبط با تأمین آب برای واحدهای کاغذسازی و پیشنهاد اعلام برنامه قطعی برق به گونه‌ای اعمال شود که بتوان بر اساس آن برنامه‌ریزی تولید کرد، اشاره کرد.

تجهیز و زیرسازی ۳۸ کیلومتر باقی مانده پروژه دو خطه کردن راه‌آهن زنجان – قزوین

 استاندار زنجان در ادامه با اشاره به پروژه های در دست اجرای در استان زنجان از افتتاح 106 کیلیومتر پروژه دو خطه کردن راه‌آهن زنجان به قزوین با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور خبر داد و گفت: تجهیز و زیرسازی 38 کیلومتر باقی مانده از این طرح نیز در آینده نزدیک صورت خواهد گرفت.

فتح الله حقیقی با تقدیر ویژه از اتاق بازرگانی زنجان و ریاست آن، تصریح کرد: گزارشات کارشناسی و مجموعه اقدامات اتاق بازرگانی زنجان طی دو سال گذشته جای تشکر ویژه دارد چرا که کار ارزشمندی بوده و بضاعت خوبی نیز از سوی اتاق صرف آن شده است.

استاندار زنجان با تاکید بر اینکه ارائه آمارها باید دقیق بوده تا برنامه ریزی ها صحیح و به دنبال آن خروجی مطلوب باشد، گفت: صنایع سلولزی و کاغذسازی جزو صنایع نوین و نوپای استان بوده که باید حمایت شده تا سهم کنونی آن در تجارت افزایش پیدا کند.

حقیقی با بیان اینکه در رابطه با صادرات به کشورهای هدف باید کار مطالعاتی شده و کیفیت صادراتی ما نسبت به صادرات سایر کشورها افزایش پیدا کند، اظهار کرد: برنامه ریزی داخلی و جذب سرمایه گذاری ها برای ارتقای این صنعت باید صورت پذیرد.

وی در پایان با اشاره به اینکه برای قطعی در حوزه های آب و برق ستاد در استان تشکیل شده و قطعی بدون اطلاع قبلی تخلف محسوب می شود، تصریح کرد: مشکل مربوط به قطعی ها رفته رفته کمتر شده و حل می شود.

گفتنی است، شصت و هفتمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی ظهر روز 6 مردادماه با رعایت پروتکل های بهداشتی به صورت همزمان و ویدئو کنفرانس در سالن جلسات اتاق بازرگانی، استانداری و محل دستگاه ها و دوایر برگزار شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا