دسته‌بندی نشده

دستگیری 2 حفار غیرمجاز در تپه تاریخی طارم

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،سرهنگ حسنعلی فضلی اظهار داشت: 2 نفر از افراد سودجو در تپه منجوق روستای انذر قدیم در بخش چورزق شهرستان طارم در حال انجام حفاری غیرمجاز جهت کشف اشیاء تاریخی بودند که خوشبختانه با حضور به‌موقع عوامل انتظامی در یک عملیات غافلگیرانه این افراد سودجو دستگیر و از آنان اقلام و ادوات حفاری کشف و ضبط شد.

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان افزود: 2 متهم در محل دستگیر و تعدادی آلات و ادوات حفاری کشف و ضبط شد و برای سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی داده شدند.

وی افزود:اشیایی که تاکنون به‌دست‌آمده شامل 11 قطعه سفال، شمشیر، پیه‌سوز و انواع سنجاق‌سر، انواع سنگ‌ها و منجوق­ ها کشف شد و قدمت این آثار در روزهای بعد توسط کارشناسان معاونت میراث‌فرهنگی تعیین  و اعلام خواهد شد.

فضلی تصریح کرد: خوشبختانه نیروهای یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان طارم با همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد، میراث‌بانان افتخاری و همچنین دستگاه‌های امنیتی و انتظامی به‌صورت شبانه‌روزی از بناهای تاریخی و محوطه‌های باستانی این استان مراقبت و محافظت می‌کنند.

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان خاطرنشان کرد: به استناد ماده 562 قانون مجازات اسلامی هرگونه حفاری و کاوش به‌قصد به دست آوردن اموال تاریخی – فرهنگی، ممنوع بوده و مرتکب به حبس از 6 ماه تا 3 سال و ضبط اشیاء مکشوفه به نفع سازمان میراث‌فرهنگی کشور و ضبط آلات و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می‌‌شود.

وی با اشاره به اینکه شهرستان طارم از نظر تاریخی با داشتن آثار تاریخی و باستانی یکی از شهرستان‌های مهم استان به شمار می‌رود، تصریح کرد: از تمامی شهروندان درخواست می‌‌شود در راستای حفظ آثار تاریخی در صورت مشاهده هر گونه حفاری مشکوک مراتب را به سامانه 110 نیروی انتظامی یا به شماره یگان حفاظت میراث‌فرهنگی 02433033350 اطلاع دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟