دسته‌بندی نشده

کشف کتیبه‌ سنگی 400 ساله در روستای گلابر پس از سیل

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،امیر ارجمند با اعلام این خبر گفت: کتیبه سنگی در روستای تاریخی و گردشگری گلابر شهرستان ایجرود بر اثر سیل در داخل رودخانه‌ای موسوم به رودخانه جوقین نمایان شد. این سنگ‌نوشته حاوی کتیبه آیت‌الکرسی به خط کوفی است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان افزود: به‌محض اطلاع از این رویداد، توسط همکاران یگان حفاظت میراث‌فرهنگی استان به همراه کارشناسان به منطقه مراجعه و کتیبه را به مسجد تاریخی منتقل کردند.

 او با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد محلی که کتیبه در آن کشف‌شده یکی از روستاهای تاریخی استان زنجان است، افزود: مأموران یگان حفاظت میراث‌فرهنگی در منطقه حاضر شده‌اند و از محوطه مراقبت می‌کنند تا کارشناسان برای بررسی‌های بیشتر به گلابر اعزام شوند.

 ارجمند گفت:به گفته باستان‌ شناسان قدمت این کتیبه 400 سال است که بخشی از سند هویت مردم استان زنجان و روستای گلابر به شمار می‌آید.

گفتنی است روستای زیبای گلابر، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ایجرود در استان زنجان است. روستای پلکانی و سرسبز گلابر علاوه ‌بر طبیعت دل‌نشین آثار قدیمی متعددی دارد که مربوط به دوره‌های تاریخی‌ مختلف‌اند. این روستا در محدوده شهرستان ایجرود در فاصله ۴۸ کیلومتری زنجان و ۱۲ کیلومتری زرین‌آباد مرکز شهرستان واقع‌شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا