دسته‌بندی نشده

سینوفارم بیشترین آمار واکسن ثبت شده در زنجان

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،دکتر پرویز قزلباش در نشست خبری اظهار داشت: در جامعه به‌ویژه در بحث واکسن، تبلیغات منفی، عاملی است که حداقل بخشی از مردم از این فرصت نتوانند بهتر استفاده کنند و لذا، نیاز بیشتری داریم که راجع به واکسن و اطلاعات بعضاً غلط و دروغی که راجع به واکسن‌ها منتشر می‌شود، صحبت کنیم. و به خصوص در حال حاضر، نیاز ما برای مبارزه با بیماری عالمگیر کووید۱۹، بحث واکسیناسیون است.
 
وی در پاسخ به سوالی در خصوص واکسیناسیون جمعیت هدف استان گفت: در حال حاضر ۳۷ درصد جمعیت هدف استان واکسینه شدند .
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان ادامه داد: گروه سنی بالای ۸۰ سال که ۱۷۸۲۷ نفر هستند، بیش از ۸۳ درصد در نوبت اول و حدود ۹۰ درصد در نوبت دوم واکسن دریافت کردند، که حدود ۱۷ درصد از مشمولین این گروه واکسن دریافت نکردند و اتفاقاً این ۱۷ درصد جامانده، نیازمندتر هستند برای واکسن.
 
وی با بیان اینکه گروه سنی ۷۵ تا ۷۹، ۸۸/۵ درصد نوبت اول و ۸۸ درصد نوبت دوم را دریافت کردند، و ۱۱/۵ درصد از این گروه هنوز واکسن دریافت نکردند. افزود: رنج سنی ۷۰/۷۴، ۹۲/۵ درصد نوبت اول و ۸۸ درصد نوبت دوم را دریافت کردند .
 
قزلباش خاطر نشان کرد: سنین ۶۵/۶۹، ۹۴ درصد، سنین ۶۰ تا ۶۵، ۹۰ درصد، سنین ۵۵ تا ۶۰، ۸۲ درصد، گروه سنی ۵۰ تا ۵۵، ۷۶ درصد، سنین ۴۵ تا ۵۰، ۵۹ درصد، و سنین ۴۳ تا ۴۵، ۳۹ درصد، نوبت اول واکسن را دریافت کردند.
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان تصریح کرد: تا ۸ شهریور ۴۲۶۴۸۸ دُز واکسن وارد استان، و تزریق شده، که در نوبت اول ۲۸۴۸۰۸ دُز و در نوبت دوم ۱۴۱۶۸۰ دُز واکسن دریافت شده است .
 
به گفته دکتر قزلباش بیشترین آمار واکسن ثبت شده در استان، سینوفارم با ۲۸۸۴۳۹ دُز، بوده است .
 
این مقام مسئول در خصوص واکسن برکت خاطرنشان کرد: تا دیروز بیش از ۶۳۱۴۱ دُز تزریق شده، و انتظار است که در روزهای آینده تعداد دُزهای واکسن دریافتی وزارت بهداشت افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته باشد . و طبیعتا هرچقدر میزان تحویل واکسن به استان‌ها و زنجان بیشتر شود، شاهد افزایش تزریق واکسن خواهیم بود .
 
وی با بیان اینکه تا به امروز بیش از ۳۵۰۰ نفر در استان به صورت بستری موقت درمان شدند تصریح کرد: روند بیماری در استان همچنان افزایشی است ولی به حالت انفجاری نیست. به طوری که در عرض ۳ یا ۴ هفته گذشته، در رنج بین ۵۵۰ تا ۶۵۰ بیمار در نوسان بودیم. ولی با اقدامات انجام شده، بیماری روند تدریجی دارد .
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان افزود: امروز ۷۱۳ نفر بیمار مبتلا به کووید۱۹ داریم که در عرض چند هفته و بتدریج افزایش یافته، و روند افزایشی بیماران سرپایی مراجعه کننده به مراکز ۱۶ ساعته هم، روند افزایشی بطئی دارد، و می‌شود گفت در سرپایی به پیک رسیده‌ایم ولی در بستری هنوز با پیک فاصله داریم.
 
وی افزود: در موج پنجم کرونا هستیم و پیک زمانی است که روند نزولی بیماری در هر دو بخش سرپایی و بستری خود را نشان بدهد و بتوانیم بگوییم که به نقطه آخر رسیدیم و روند نزولی شروع شده است . و لذا برای قضاوت در خصوص خود پیک، و نوک طغیان بیماری زود است، و باید تلاش کنیم .    
 
 قزلباش گفت: میانگین سنی افراد مبتلا بسیار کاهش یافته و گروه سنی ۴۰ تا ۶۰ سال در این دوره بیشتر درگیر می‌شوند و ابتلا در کودکان را هم، با آسیب کمتری شاهد هستیم.
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان در خصوص استفاده از نقاهتگاه‌ها در استان اظهار داشت: از ابتدای شروع بیماری تاکنون ۱۳۰۰ تخت نقاهتگاهی در استان تامین شد که تا به امروز هم سرپا هستند و در زنجان، ابهر و بعضا در خدابنده فعال‌تر، و تا امروز هم، بیش از ۱۴۰۰ در نقاهتگاه‌ها تحت مراقبت قرار گرفتند . ولی درکل استقبال خوبی از نقاهتگاه نشد، و یکی از دلایل این است که ضمانت اجرایی برای افرادی که در این مکان‌ها تحت درمان واقع می‌شوند، نداریم. و طبیعتا نیازمند همکاری، مداخله و جدیت ارگان‌های دیگر در این زمینه هستیم .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟