دسته‌بندی نشده

در صورت نداشتن استاندارد تولید آن کالا ممنوع است

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،داریوش اشکانی پور به مناسبت آغاز هفته استاندارد در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: شعار روز جهانی استاندارد 1400 «چشم انداز مشترک برای جهانی بهتر» نامگذاری شده است.

وی با بیان اینکه انتخاب شعارها با توجه نیازهای روز جهان مطرح می‌شود، خاطر نشان کرد: بحث ویروس کرونا امسال جهانی شده و شعار امسال نیز مرتبط با این شعار انتخاب شده است؛ چراکه برای مبارزه با بیماری کرونا، همه جهان به صورت مشترک برای حل مشکل همکاری می‌کنند.

مدیرکل استاندارد استان زنجان با اشاره به اینکه سازمان ملی استاندارد در سنوات اخیر33هزار استاندار ملی را تدوین کرده است، اضافه کرد: این اقدام فرایندی است که تمام آحاد این صنعت در تدوین آن دخیل هستند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه برخی از این استانداردها که با جان مردم سر و کار دارند به عنوان استاندارد اجباری مورد تاکید قرار می‌گیرد، عنوان کرد: در صورت نداشتن استاندارد تولید آن کالا ممنوع است.

اشکانی پور با تاکید بر اینکه آشنایی مردم با حقوق شهروندی می تواند به جامعه ای سالم منتهی شود، تصریح کرد: این مهم ضریب اطمینان را بیشتر می کند و مشارکت مردم در کاهش مشکلات بسیار اثرگذار است. 

وی با اشاره به اینکه کارشناسان استاندارد در سراسر کشور در طرحی با عنوان “طاها” که توسط مجلس شورای اسلامی مصوب شده و همه ساله برای اجرای آن اعتباری تخصیص داده می شود، مشارکت می‌کنند، خاطر نشان کرد: این طرح به عنوان کار تکمیلی در خصوصی بازرسی از بازار انجام می گیرد که در اجرای این کار کارشناس به عنوان یک مصرف کننده به فروشگاه مراجعه، کالاها را خریداری می کنند و توسط آزمایشگاههای همکار مورد آزمون و با استانداردها مطابقت می دهند که در صورت عدم مطابقت نسبت به جمع آوری آن مبادرت می شود.

مدیرکل استاندارد استان زنجان با اشاره به 14اکتبر روز جهانی استاندارد اظهار داشت: این روز به عنوان سالروز جهانی استاندارد نامگذاری شده و در این میان 142عضو سازمان بین المللی استاندارد برای این رخداد برنامه های مختلفی را در نظر گرفته اند تا عموم با مقوله مهم استاندارد و فرآیندهای آن در خصوص کالاها که با سلامت سر و کار دارد، آشنا شوند.

اشکانی پور تصریح کرد: سامانه 10001517در مورد اطلاع از استاندارد کالاها راه‌اندازی شده که مردم می‌توانند با ارسال پیامک از استاندارد کالا مطلع شوند.

وی در مورد سنجش وسایل توزین که سالانه یکبار انجام می شود، گفت: از مهر ماه سال گذشته تا مهر ماه امسال 3هزار و 528دستگاه توزین سبک و 630دستگاه توزین سنگین مورد آزمون قرار گرفته است، همچنین یک هزار و 419دستگاه توزین پلمب‌گذاری شده و 5هزار و 413مورد تجهیزات دستگاه کالیبراسیون مورد سنجش قرار گرفته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟