دسته‌بندی نشده

عضویت بیش از ۶ هزار و ۲۳۰ مهندس در سازمان نظام مهندسی ساختمان

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،مسعود بیات منش در آئین اعطای اعتبار نامه اعضای هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان دوره نهم، با بیان اینکه در هیئت مدیره نظام مهندسی دوره هشتم ارائه خدمات فنی و مهندسی به مردم به خوبی انجام شده است، اظهار داشت: باید این مسیر تداوم داشته باشد تا شاهد اعتلای نظام مهندسی استان باشیم.

وی با بیان این مطلب که جامعه مهندسی ساختمان و هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان سرمایه‌های بزرگ استان زنجان هستند، ابراز کرد: باید از این ظرفیت بسیار مهم برای ارتقای کیفیت ساخت و ساز پروژه‌های مسکن در استان استفاده شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان با بیان اینکه فرآیند ثبت نام برای انتخابات دوره نهمین دوره انتخابات اعضای هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان اردیبهشت ماه سالجاری انجام گرفت، افزود: در این دوره از انتخابات جامعه مهندسی بیش از ۴۶.۳ درصد مشارکت داشتند که بیش از دو هزار و ۸۸۴ مهندس در این انتخابات شرکت کردند.

وی با بیان اینکه مباحث و خدمات مهندسی در استان زنجان ارتقا یافته است، گفت: در خصوص قوانین، آئین نامه و ضوابط ضعف وجود دارد و باید تغییراتی در این قوانین ایجاد شود تا خدمات مهندسی به صورت واقعی ارائه گردد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان با اشاره به پایش هایی که توسط بازرسین ماده ۳۵ اداره کل راه و شهرسازی استان انجام گرفته و حضور ناظر و مجری را بر سر پروژه‌ها زیر ۱۵ درصد نشان می‌دهد، افزود: نیاز است با یک مدیریت و فرآیند مناسب و کارشناسی این نقص را برطرف کنیم.

بیات منش با بیان اینکه با یک چالش در طرح اقدام ملی مسکن مواجه هستیم، گفت: باید نظارت از طرح‌های اقدام ملی مسکن مستمر و مقیم باشد و نظارت در امتداد فرآیندی تعریف شود.

وی از عضویت بیش از ۶ هزار و ۲۳۰ مهندس در سازمان نظام مهندسی ساختمان خبر داد و ابراز کرد: با هم‌افزایی این تعداد مهندس می‌توانیم کارهای خوبی را انجام دهیم بنابراین باید به مسائل رفاهی و معیشتی جامعه مهندسین توجه شود تا شاهد سرمایه گذاری خوبی در حوزه مسکن در استان باشیم.

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان به اجرای مبحث ۱۹ اشاره کرد و گفت: استان زنجان در گروه بندی کشور، جزو گروه یک است و در این میان نیاز است که حتماً به مسائل مصرف حامل‌های انرژی از طرف مهندسین توجه جدی شود.

وی با بیان اینکه توجه به معماری ایرانی و اسلامی در طراحی‌ها هم مورد تاکید اداره کل راه و شهرسازی استان زنجان است، افزود: در خصوص طراحی و معماری پروژه‌های اقدام ملی در کمیته‌های فنی و کمیسیون ماده ۵ با چالش‌هایی مواجه هستیم و گفتنی است باید جامعه نظام مهندسی به مباحث آلودگی، فرو نشست‌ها و مسائل محیط زیست ورود جدی بکنند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان جامعه مهندسی ساختمان را بزرگترین سرمایه‌های کشور اعلام کرد و گفت: در خصوص اجرای طرح اقدام ملی مسکن مهندسین با تجربه در ساخت و ساز فعالیت دارند و برای ارتقای کیفیت ساخت و ساز طرح‌های اقدام ملی مسکن باید هسته مرکزی و کانون مهندسین تشکیل و ظرفیت‌ها دور هم جمع شوند.

بیات منش با بیان اینکه عدم وجود مشاورین حقوقی در طرح‌های اقدام ملی مسکن یک ضعف در استان است، ادامه داد: ما به لحاظ انتخاب نظارت در پروژه‌های اقدام ملی مسکن در غرب زنجان به اندازه کافی مشاوره حقوقی نداریم تا نظارت را به آنها بسپاریم.

وی افزود: سازمان نظام مهندسی ساختمان در استان جایگاه خوبی دارد و باید بستری ایجاد شود تا جامعه بتواند از ظرفیت مهندسان نخبه در جهت توسعه ساخت و ساز استان استفاده کند.

ظرفیت بالای استان در زمینه صدور خدمات مهندسی به کشورهای همسایه

در ادامه رئیس دوره هشتم هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان استان زنجان با بیان اینکه موضوع صدور خدمات مهندسی که ارائه می‌شود باید استاندارد سازی شده باشد، گفت: استان زنجان ظرفیت صدور خدمات مهندسی ساختمان به کشورهای همسایه را دارد و باید در استان توجه ویژه به این امر صورت بگیرد.

حسن مجتبی زاده عصر یکشنبه در آئین اعطای اعتبار نامه اعضای هیئت مدیره سازمان مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان، در محل راه و شهرسازی استان گفت: جامعه مهندسین پرچمداران نظام مهندسی بوده و از سرمایه‌های بزرگ استان هستند.

وی با بیان اینکه جامعه مهندسی با موضوعات مهم و اساسی رو به رو است، اظهار داشت: هر جامعه‌ای نقطه عطف تاریخی دارد و امروز نقطه عطف تاریخی برای جامعه مهندسی فرا رسیده است.

رئیس دوره هشتم هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان استان زنجان تاکید کرد: باید اصلاح قانون طوری پیش برود که صلاح جامعه، حقوق بهره برداران به عنوان اصلی ترین استفاده کنندگان از تولیدات صنعت ساختمان لحاظ و همین طور منافع مهندسین هم مورد توجه قرار گیرد.

مجتبی زاده به موضوع اشتغال و تعدد مهندسین در رشته‌های مختلف اشاره کرد و متذکر شد: باید به این مسائل توجه جدی شود.

وی با بیان اینکه موضوع صدور خدمات مهندسی که ارائه می‌شود باید استاندارد سازی شود، ادامه داد: خدمات مهندسی قابلیت صدور به کشورهای همسایه که به خدمات فنی مهندسی نیاز دارند را داشته باشد و در این میان صدور خدمات مهندسی بهترین ابزار برای اشتغال مهندسین است.

رئیس دوره هشتم هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان استان زنجان با بیان اینکه توسعه خدمات مهندسی در لایه‌های مختلف جامعه باید توسعه یابد، افزود: ارائه آموزش‌های با کیفیت به مهندسین مورد توجه جدی قرار گرفته و این نوع آموزش‌ها ارتقاء یابد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟