دسته‌بندی نشده

احداث۲۳درصدی ساختمان ها در زنجان مطابق پروانه ساختمانی

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،احسان ذبیحیان با بیان اینکه پروانه اشتغال، زمینه فعالیت مهندسین را فراهم می کند،اظهار داشت: فعالیت مهندسین به ساخت و سازهایی که در شهر اتفاق می افتد وابسته است و هر چه قدر ساخت و سازها بیشتر شود مهندسین بیشتری مشغول به فعالیت خواهند شد.

وی با بیان اینکه با تمهیدات راه و شهرسازی استان زنجان از مهندسینی که پروانه اشتغال دارند برای اجرای پروژه های مسکن استفاده می شود، اظهار داشت: مهندسین زیادی در اجرای ساخت واحدهای مسکونی جهش تولید مسکن مشغول به کار هستند.

رئیس اداره نظام مهندسی، مقررات ملی و کنترل ساختمان اداره راه و شهرسازی زنجان از وجود ۱۳ شرکت طراح و ناظر حقوقی در استان زنجان خبر داد و گفت: بیش از ۴۰۰ نفر از مهندسان استان در حوزه ساخت و ساز مسکن در طرح اقدام ملی که با نهضت ملی مسکن ادغام شده مشغول هستند و ظرفیت خوبی برای اشتغال مهندسین می باشند.

ذبیحیان با اشاره به این مطلب که یکی از سه ضلع ساخت و سازها طراحی و نظارت اسـت، بیان داشت: طبق بازدیدها و بازرسی هایی که از ساخت و سازهای مسکن در استان انجام شده تنها ۲۳ درصد ساختمان ها مطابق پروانه ساختمانی احداث می شود و ۷۷ درصد مغایر با پروانه ساختمانی است.

وی در خصوص میزان رعایت ضوابط و مقررات در طراحی نقشه های ساختمانی ابراز داشت: حدود ۹۰ درصد ضوابط مقررات ملی ساختمان در طراحی نقشه ها لحاظ می شود و لیکن جزئیات نقشه های مصوب به دلایل مختلف ازجمله دخالت اشخاص غیر ذی صلاح، به طور کامل اجرا نمی‌شود.

رئیس اداره نظام مهندسی، مقررات ملی و کنترل ساختمان اداره راه و شهرسازی زنجان تصریح کرد: اگر ضوابط مقررات ملی ساختمان رعایت شود، افزایش کیفیت ساخت و طول عمر ساختمان و کیفیت بهره برداری از ساختمان را در پی خواهد داشت.

ذبیحیان در خصوص ضرورت رعایت مفاد مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان گفت: برخی از ساختمان های ساخته شده اتلاف انرژی زیادی دارند و مقررات ملی ساختمان ضوابط خاصی را با توجه به شرایط جوی منطقه مشخص کرده است از جمله ضخامت وجنس دیوار پیرامونی و نما و جنس پوشش سقف ساختمان، که در صورت رعایت اتلاف انرژی کمتر شده و هزینه های تامین سرمایش و گرمایشی ساختمان ها کاهش می یابد.

وی گفت: با بازیدهایی که از تعدادی از پروژه‌های نهضت ملی مسکن در حال ساخت در استان انجام گرفته از مصالح عایق صوتی و حرارتی برای دیوارهای ساختمان استفاده می شود و با این که هزینه اجرا را مقداری افزایش داده ولی راه و شهرسازی استان برای اجرای پروژه های مسکن از مصالح با خاصیت عایق حرارتی و صوتی استفاده می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟