دسته‌بندی نشده

هدف اصلی بودجه 1401 رونق اقتصادی و مهار تورم است

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،رامین میرزایی در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان با موضوع تبیین لایحه بودجه سال 1401 در بُعد ملی و استانی اظهار داشت:میزان اعتبارات جاری و هزینه ای استان 21درصد و عمرانی 48درصد نسبت به سال جاری رشد دارد.

وی با اشاره به تفاوت های بودجه سال آینده با سالجاری اضافه کرد: در بودجه سالجاری اقتصاد و بودجه ریزی هر کدام کار خود را انجام می داد که این روند در بودجه سال آینده کاملا تغییر کرده است بطوریکه اقتصاد و بودجه به هم متصل شده اند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان با بیان اینکه لایحه بودجه سال 1401 دارای 3 محور اساسی است، افزود: این محورها شامل رشد اقتصادی و ارتقای بهره‌وری (تولید و اشتغال)، عدالت‌محوری و ثبات اقتصادی و ارتقای کیفیت بودجه‌ریزی است.

وی افزود: تا سال 1407 باید هر ساله برای 8 درصد رشد اقتصادی، برنامه‌ریزی داشته باشیم تا به میانگین رشد اقتصادی دهه 1390 برسیم.

میرزایی تصریح کرد: آسیب هایی در حوزه اقتصادی از قبیل میانگین رشد اقتصادی کشور در بحث سرانه تولید ناخالص، رشد سرمایه ناخالص، عدم تعادل در تولید ناخالص بین استان ها، مبحث تورم و کاهش جمعیت فعالیت اقتصادی و ضریب جینی وجود داشته است.

وی افزود:وجود چنین مسائلی موجب شده است تغییر ریل سیاست گذاری در سیاست های مالی و اصلاح ساختار بودجه در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ انجام گیرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان با بیان اینکه رشد بهره‌وری در لایحه بودجه سال آینده 3.5 درصد هدفگذاری شده است، تصریح کرد: محور، نگاه و تمام برنامه‌ها چه در رشد اقتصادی و چه در رشد بهره‌وری باید رعایت آمایش سرزمین و عدالت باشد.

وی خاطرنشان کرد: برای رسیدن به رشد اقتصادی 8 درصدی، نیاز به 3461 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در کشور داریم که 2142 میلیارد تومان آن در لایحه بودجه محقق شده است.

میرزایی با بیان اینکه رشد سرمایه‌گذاری و ارتقای بهره‌وری، الزامات تحقق رشد 8 درصدی اقتصادی است، افزود: البته در بُعد استانی برای زنجان رشد 8.5 درصدی ابلاغ شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان با بیان اینکه لایحه بودجه سال 1401 بر اساس ریاضت اقتصادی برای مهار تورم بسته شده است، گفت: اعتبارات هزینه‌ای در سال آینده به غیر از بخش حقوق در سایر فصول 15 درصد کاهش پیدا کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟