دسته‌بندی نشده

پوشش ۸ هزار نفری CBR بهزیستی در زنجان

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،محمد محمدی تغییرش نگرش در روستاها به افراد دارای معلولیت را از مهمترین دستاورد این طرح عنوان کرد و اظهار داشت: مراکز (CBR) سعی دارند میزان مشارکت اجتماعی معلولان را افزایش داده و این قشر را به میان مردم بیاورند تا همچون سایر افراد عادی در جامعه حضور پیدا کنند.

وی تصریح کرد: توانبخشی مبتنی بر جامعه (CBR) یک استراتژی در درون برنامه توسعه جامعه برای ارائه خدمات توانبخشی، کاهش فقر، برابرسازی فرصت‌ها، تسهیل دسترسی به خدمات توانبخشی و فراگیر سازی اجتماعی همه افراد دارای معلولیت و” ارتقای اجرایی برنامه CBR” است که از طریق تلاش‌های مشترک خود افراد دارای معلولیت و خانواده‌های آنان، سازمان‌ها و جوامع و سایر خدمات دولتی و غیر دولتی در چارچوب پنج مولفه سلامت، آموزش، امرار معاش، اجتماعی و توانمندسازی انجام می شود.

این مقام مسئول به صندوق های خرد محلی متشکل از افراد کم درآمد دارای معلولیت  با هدف توانمندسازی و ظرفیت سازی آنان اشاره کرد و گفت: در سال جاری به ۱۲۴ نفر از افراد دارای معلولیت بیش از ۲۰۰ میلیون تومان  به عنوان کمک هزینه اشتغال پرداخت شده است.

وی با اشاره به فعالیت ۳ صندوق با عضویت افراد دارای معلولیت که می توانند تسهیلات دریافتی را صرف یک فعالیت درآمدزا کنند، یادآور شد: صندوق های خرد محلی متشکل از افراد کم درآمد دارای معلولیت و با هدف توانمندسازی و ظرفیت سازی آنان تدوین شده است تا با ایجاد دسترسی به منابع مالی لازم، سطح معیشت و درآمد افراد دارای معلولیت ارتقا یابد.

محمدی به ورزش و بازی های بومی محلی فراگیر در برنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه اشاره کرد و گفت: این برنامه با هدف ارتقای سطح سلامت و توانمندی های جسمانی، روانی و اجتماعی افراد دارای معلولیت ساکن روستا طراحی شده است. این طرح در سال ۹۸ برای اولین بار به صورت آزمایشی در سه استان به اجرا در آمد و تا پایان سال ۹۹ در مجموع تعداد ۲۲۰ نفر از افراد دارای معلولیت در این طرح مشارکت داشته اند و در سال جاری نیز ۳۰۰ نفر دیگر در این طرح مشارکت خواهند داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟