دسته‌بندی نشده

بزرگداشت چاقوی زنجان برگزار خواهد شد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،امیر ارجمند اظهار داشت: این مراسم بزرگداشت در سالروز کشف چاقوی اولین مرد نمکی در معدن چهرآباد زنجان روز شنبه 18 دی‌ماه از ساعت 10 الی 12 در سالن اجتماعات مهرانه برگزار خواهد شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان با اشاره به اینکه کشف چاقو همراه با مرد نمکی شماره 4 از معدن چهرآباد زنجان خود گواه قدمت چاقو‌سازی در این استان است، تصریح کرد: ساخت این چاقو به دوره هخامنشیان برمی‌گردد و این صنعت همچنان رواج داشته و تا امروز ادامه‌دار بوده است.

وی افزود: رونق بیشتر این هنر می‌تواند علاوه بر حفظ این میراث چندین هزار ساله سبب احیای آن در نقطه‌ نقطه استان شود و قشر عظیمی از جوانان بیکار را به این رشته و صنعت مشغول نماید.

ارجمند بیان کرد: چاقوی زنجان به‌ عنوان یکی از اصیل‌ترین صنایع‌دستی این استان مطرح است و شهرت و آوازه این صنعت حتی در خارج از مرزها نیز پیچیده است، هنری که قدمت چندین هزار ساله داشته و همواره هنرمندان خوش‌ذوق را به اشتغال در این بخش جذب کرده است و‌ آنان توانسته‌اند باسلیقه خود فلزی که کاربردی ندارد را به‌ عنوان یکی از پرکاربردترین وسیله‌ها تبدیل ‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟