دسته‌بندی نشده

صرفه جویی30 میلیارد ریالی در شرکت گاز استان زنجان

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،رحیم سلیمانی نژاد با اشاره به اهمیت امکان ثبت و اندازه گیری دقیق مقدار برداشت گاز از خطوط انتقال در ایستگاه های CGS؛اظهار داشت: با اعلام ستاد شرکت ملی گاز ایران؛ شرکت های گاز استانی موظف شده اند تا نسبت به نصب کنتورهای آلتراسونیک به جای کنتورهای توربینی؛ اقدام کنند تا با بهره گیری از کنتورهای جدید، از این پس؛ میزان برداشت گاز از خط انتقال؛ با دقت بیشتری اندازه گیری شود.

وی با بیان اینکه شرکت گاز استان زنجان در پی راه اندازی و نصب هفتمین کنتور آلتراسونیک خود در ایستگاه CGS شهرستان قیدار است؛ افزود: با توجه به وجود ۲ ایستگاه CGS در شهرستان قیدار و لزوم نصب ۲ کنتور آلتراسونیک ۶ اینچ مجزا در این ایستگاه ها؛ با شرایط لازم برای نصبِ تنها یک کنتور آلتراسونیک و حذف ۶ کنتور توربینی فراهم شد که این اقدام صرفه جویی اقتصادی قابل توجهی در این شرایط اقتصادی به دنبال داشته است.

وی تصریح کرد: با نصب کنتور آلتراسونیک در ایستگاه های CGS و بالا رفتن دقت در ثبت ارقام، خطای اندازه گیریِ گاز ورودی شهرها به کمتر از یک درصد می رسد.

سرپرست شرکت گاز استان زنجان تصریح داشت: از مزایای نصب این کنتور، دقت اندازه گیری بالا نسبت به کنتورهای توربینی، امکان ثبت آرشیو برای چندین سال، امکان تحلیل و پایش مصارف در بازه های زمانی مختلف و نیز تأثیر مثبت در کاهش هدر رفت گاز در ایستگاه های CGS است.

سلیمانی اظهار داشت: کنتورهای آلتراسونیک بدلیل عدم وجود قطعات دوارِ مکانیکی نیاز به انجام تعمیرات مداوم و دوره ای ندارد و نیاز به کالیبراسیون این کنتور در یک بازه زمانی ۸ ساله است که نسبت به کالیبراسیون هر ساله در کنتورهای توربینی، صرفه جویی قابل توجهی در زمان و هزینه تعمیر و نگهداری را نیز در پی خواهد داشت.

سرپرست شرکت گاز استان زنجان با بیان اینکه کنتورهای آلتراسونیک و فلوکامپیوترهای مربوطه، به همت  مهندسین توانمند این شرکت در واحد امور مهندسی و اجرای طرح ها؛ بهره برداری و اندازه گیری و توزیع گاز و با اتکا به توانمندی‌های داخلی به طــور کامل راه اندازی می شود؛ ابراز داشت: نخستین کنتور آلتراسونیک استان زنجان در سال ۹۱ در ایستگاه گاز نیروگاه سلطانیه؛ با ظرفیت حداکثر مصرف ۲۰۰ هزار متر مکعب بر ساعت؛ نصب و راه اندازی شده است.

گفتنی است؛ طراحی این پروژه؛ توسط مهندس رحیم سلیمانی نژاد در زمان تصدی رئیس خدمات فنی و مهندسی شرکت گاز استان زنجان صورت گرفته است که هم اکنون در ادامه مسیر خدمت رسانی؛ وی به عنوان سرپرست شرکت گاز استان زنجان منصوب شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟