دسته‌بندی نشده

عدم پر مصرفی کودهای شیمیایی در مزارع کشاورزی استان زنجان

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،عبدالحسین ادیبان اظهار داشت: میزان مصرف کود های یارانه‌ای ازته، فسفاته و پتاسه طی سالهای اخیر به استناد آمار و اطلاعات مستند ، هیچگاه دچار پٌر مصرفی نبوده و مقادیر مصرف شده همواره کمتر از میزان توصیه شده توسط مرکز تحقیقات کشاورزی استان بوده است.

وی تصریح کرد: همه ساله در ابتدای سال ، مرکز تحقیقات کشاورزی استان نیاز انواع کود های ازته، فسفاته و پتاسه را به سازمان جهاد کشاورزی استان اعلام و سازمان مذکور نیز کود های مورد نیاز و مقادیر آنها را در همین چارچوب به شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ابلاغ می‌نماید .

وی میزان نیاز استان به کود های ازته، فسفاته و پتاسه را وفق ابلاغ سازمان ۵۴۶۳۷ تن در سال اعلام نمودند .

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان زنجان خاطر نشان کرد: علی‌رغم مصرف پایین کود های فسفاته و پتاسه در کشور در سالهای گذشته ، با ۵ برابر شدن قیمت کودهای مذکور از ابتدای سال ۱۳۹۹ به علت تغییر نرخ ارز تخصیصی از رسمی به نیمایی، میزان مصرف این دو نوع کود مجدداً کاهش یافته و با مقادیر توصیه شده توسط مراکز تحقیقاتی فاصله بیشتری پیدا نموده‌اند و با عنایت به نقش و تأثیر بی‌بدیل کودهای مذکور در کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی وارتقاء سطح سلامت جامعه، هم اکنون کم مصرفی در کودهای فسفاته و پتاسه به یکی از دغدغه‌های مهم کارشناسان و مدیران بخش کشاورزی تبدیل شده است. کود اوره میزان اعلام شده توسط استان امسال ۴۳۷۵۲ تن می باشد .

ادیبان در خصوص کیفیت کودهای شیمیایی تدارک شده توسط شرکت خدمات حمایتی کشاورزی عنوان کرد:  فرایند تأمین، توزیع و مصرف کودهای تدارک شده توسط دولت در چارچوب «سامانه کنترل کیفی» با نظارت کامل صورت گرفته و از بالاترین کیفیت ممکن برخوردار می‌باشد و چنانچه کودی دارای کیفیت نامناسب باشد بطور سیستماتیک شناسایی و از چرخه توزیع خارج خواهد شد.

وی نتایج مثبت حاصل از آزمایشات مستمر مؤسسات تحقیقاتی و نظارتی از انبارهای شرکت خدمات حمایتی کشاورزی را مؤید کیفیت بالای کودهای تدارک شده توسط دولت دانست و ضمن اطمینان ‌بخشی به آحاد مردم از کشاورزان عزیز و زحمتکش تقاضا نمود که کودهای موردنیاز خود را صرفاً از شبکه رسمی فروش به ویژه شبکه بزرگ کارگزاران شرکت خدمات حمایتی کشاورزی تهیه نموده و در مصرف آنها نیز دستورالعمل‌های فنی ابلاغی را مورد توجه جدی قرار دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟