دسته‌بندی نشده

لزوم توجه به مسئله آب که مایه حیات است

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان، آب عامل و محرک اصلی کشاورزی به شمار می رود، به همین دلیل حدود 90درصد آب مصرفی در ایران به آبیاری مزارع کشاورزی و کشت آبی که جزو اصلی ترین روش تولید مواد غذایی محسوب می شود اختصاص می یابد.

ريسک بالاي کشاورزي در کشور به علت بارندگي کم و نامنظم و وضعیت بحرانی منابع آب زیر زمینی مشکل مهمي است که حل آن تنها از طریق جایگزین کردن روش های جدید کشاورزی امکان پذیر می باشد، راه حل اين مشکل براي سودآوري مناسب براي کشاورزان کم زمين و افزايش عملکرد محصولات کشاورزي با کيفيت بالا ، توجه به کشت گلخانه اي است.

بررسی ها نشان داده است در سیستم کشت گلخانه ای میزان مصرف آب کمتر می شود. نکته جالب توجه این است که با وجود کاهش مصرف آب، میزان تولید افزایش می یابد.

ارائه بهترین راهکارهای ارتقای فرهنگ مصرف صحیح و بهینه آب در بخش کشاورزی نیاز به زیر بنای فرهنگی صحیح و مطمئن و فرهنگ سازی در جامعه کشاورزی دارد که در این زمینه دو بخش دولتی و غیر دولتی که همان کشاورزان و متخصصان این بخش را شامل می شود باید به وظایف خود آگاهانه عمل کنند و در توسعه کشاورزی و به خصوص مصرف صحیح آب ،ارتباط مستمر و هماهنگی داشته باشند و همان طور که در زمینه کشت و کار محصولات طرح های آمایش سرزمین اجرا میگردد باید در این بخش نیز آمایش ملی منابع آب و توازن در منطقه، تدوین و اجرا گردد که این امر بدون ترویج و آموزش و اطلاع رسانی به کشاورزان توسط دولت و وزارتخانه های مربوطه در بخش تحقیقات و آموزش امکان پذیر نیست و فرهنگ سازی در جهت صرفه جویی مصرف آب کشاورزی تنها توسط یک وزارت خانه یا ارگان دولتی امکان پذیر نمی باشد و نیاز به یک عزم ملی و منسجم از طرف تمامی دستگاه های دولتی و غیر دولتی دارد.

برنامه ریزی و اجرای طرح های مدیریت مصرف آب در کشاورزی نیاز به یک امنیت اقتصادی، ضمانت اجرایی، عدالت در توزیع آب و موارد بیشمار دیگری دارد.

راه دیگر کمک به فرهنگ سازی و ارتقای مصرف صحیح و بهینه آب اعمال طرح های تشویقی از طرف دستگاه های دولتی نظیر پرداخت یارانه های صحیح به طرح های مدرن و جدید آبیاری و کشت محصولاتی که صرفا نیاز به آبیاری غرقابی و پر مصرف ندارند و اصلاح تعرفه ها برای مشترکین پر مصرف چه از نظر استحصال بی رویه آبهای زیر زمینی و چه از نظر برداشت آبهای سطحی است.که باید به صورت جدی و مستمر مورد رصد قرار گیرد تا این مایه حیات با این سرعت بدون هیچ سود آوری اقتصادی، نابود نشود .

به قلم :مرتضی الیاسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟