دسته‌بندی نشده

چاقو دومین صنعت ارزآور در حوزه صنایع دستی استان زنجان به شمار می‌رود

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،امیر ارجمند اظهار کرد: دی ماه به عنوان روز کشف قدیمی‌ترین چاقوی زنجان در معدن چهرآباد زنجان ملی چاقوی زنجان برای بزرگداشت این صنعت فلزکاری زنجان انتخاب شده است که در تلاش هستیم تا این روز را به عنوان روز ملی چاقوی زنجان در تقویم ثبت کنیم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان حفظ، احیا، توسعه و ترویج صنعت دست زنجانی‌ها را مهم ارزیابی کرد و افزود: صنعتگران زنجانی در حوزه چاقوسازی سرآمد هستند چاقوی زنجان یک برند شناخته شده در کل دنیا محسوب می‌شود. و حمایت‌های لازم از این صنعت می‌شود.

ارجمند بیان کرد: استان زنجان نیز به عنوان یکی از مناطقی که نقش بسزایی در جنگ‌های مختلف ایران داشته، در باب ساخت انواع سلاح از قدمت بالایی برخوردار است. قدمت هنر چاقوسازی زنجان به هیجده قرن پیش برمی‌گردد و صنعتگران زنجانی در این هنر تا به امروز فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: صنعت چاقوسازی در استان زنجان وام دار سلاح‌سازی مردمان زنجان در زمان‌های دور بوده است. چاقو دومین صنعت ارزآور در حوزه صنایع دستی استان زنجان به شمار می‌رود حفظ و احیای هنرهای دستی در گرو تامین معیشت هنرمندان این عرصه است که تلاش داریم تا با مشارکت فعالان عرصه هنرهای دستی، محصولات و صنایع دستی زنجان را از طریق فضای مجازی به بازارهای جهانی معرفی کنیم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان بیان کرد:خوشبختانه فضای مجازی کمک زیادی به صنعتگران برای فروش محصولات کرده است و توانسته به پویایی اقتصاد شهری کمک فراوانی کند و رونق گردشگری را هم ایجاد کند. از زمانی که زنجان به عنوان شهر جهانی ملیله انتخاب شده است یک رونق و خون تازه‌ای در این هنر صنعت و این استان دمیده شده است.

ارجمند افزود: این مراسم زمانی را فراهم کرده است از عزیزانی که باعث افتخار استان در حوزه صنعت چاقوسازی هستند، یادی کرده و از آن‌ها تجلیل کنیم چرا که تا زمانی که در حیات هستند باید قدرشان را بدانیم. تجلیل از مفاخر و بزرگوارانی که در راستای توسعه کشور و استان گام برمی‌دارند وظیفه‌ای همگانی است.

وی گفت: با هم اندیشی، هم فکری و ایجاد ارتباط و تعامل بین شهرهای صنایع‌دستی کشور می‌توانیم نسبت به معرفی شهرها، استفاده از تجارب و اقدامات انجام شده برای رونق بیشتر صنایع دستی گام برداریم. بیش از ۵۵ رشته صنایع دستی در استان زنجان وجود دارد که در میان آن‌ها ملیله کاری، چاروق دوزی، چاقوسازی، مسگری، قلمزنی، گلیم بافی و گیوه دوزی از صنایع دستی بومی این خطه به‌شمار می‌روند.

زنجان مهد چاقوی ایران است

مهدی افضلی، رئیس مؤسسه انجمن دوستداران تاریخ و فرهنگ زنجان گفت: زنجان مهد چاقوی ایران است و باید برای بقای هنر چاقوسازی این روز را به عنوان روز ملی ثبت کنیم تا برای همیشه ماندگار شود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان زنجان ابراز کرد: تعیین تاریخ دقیق برای آغاز چاقوسازی، این صنعت زنجانی کاری دشوار است. از حدود قرن دهم شهر زنجان یکی از مراکز مهم صنعتی بوده است که در آن کارگاه‌های مختلف اسلحه‌سازی دایر و چاقوسازی نیز یکی از صنایع جنبی آن، به حساب می‌آمده است. حمایت از تشکیل خوشه‌های صنعتی جزو اولویت‌های شرکت شهرک‌های صنعتی استان است که امیدواریم با حمایت مسؤولان استان و همکاری ذی‌نفعان خوشه‌های مختلف، شاهد رشد و تعالی صنایع استان باشیم. توسعه خوشه چاقو راهکاری کارآمد در ساماندهی مشاغل این حوزه است و توانمندی‌های صنعت گران استان زنجان را ارتقا می‌بخشد.» 

وی بیان کرد: با توجه به تحقیقات و بررسی‌ها ۹۳۰ کارگاه چاقوسازی در زنجان وجود دارد که ۲۵۰۰ نفر در این بخش در حال فعالیت هستند و سالانه ۱۲۰۰ تن چاقو در این استان تولید می‌شود که ۶۰ درصد آن در شهرهای همسایه به فروش می‌رسند. راه‌اندازی وب‌سایت، تهیه کلیپ، انتشار نشریه، معرفی خوشه از طریق صداوسیما و تهیه بانک اطلاعاتی از ذینفعان خوشه است. در زنجیره ارزش صنعت چاقوسازی نقاط ضعف و قوت، تهدیدها، فرصت‌ها و روش حل مشکلات و مسائل احصا می‌شود.

حمیدمنفرد رئیس اتحادیه چاقوسازان استان زنجان گفت: چاقوسازی در زنجان قدمتی دیرینه دارد و این هنر توانسته در قالب صنایع‌دستی جایگاه ویژه‌ای را در کشور کسب کند، این صنعت چاقوسازی زنجان بین سه هزار و ۲۰۰ شاخه صنایع‌دستی رده پنجم کشوری را در حوزه صنعت فلزات دارد و جزء صنایع اصیل دنیا هم محسوب می‌شود. این هنر در زنجان نیازمند حمایت و توجه ویژه مسئولان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟