دسته‌بندی نشده

توسعه کشاورزی تحت هر عنوان در استان زنجان ممنوع است

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،افشاری ضمن گرامیداشت دهه مبارک فجر و یوم الله 22 بهمن احداث سدهای استان را از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی برشمرد و وابستگی استان در زمینه شرب و صنعت به منابع آب زیرزمینی را بیش از نرم کشوری بیان نمود و اظهار کرد :با تکمیل احداث سدهای استان و اجرای طرح های آبرسانی به شهرها و روستاهای منطقه ، در صدد کاهش این وابستگی و تامین آب مطمئن و پایدار برای استان هستیم.

وی در خصوص به تعادل رساندن وضعیت منابع آبی استان ، موضوع را در قالب چند طرح بیان کرد و گفت:در سفر پر خیر و برکت رئیس جمهور به استان زنجان ، سدهای بلوبین و مراش جهت اتمام و بهره برداری مورد تاکید قرار گرفت که این دو سد در شهرهای ماهنشان و ایجرود قرار دارندو سرجمع مخزن هر دو حدود 70 میلیون مترمکعب آب را ذخیره میکند که برای جلوگیری از سیلابهای فصلی و ذخیره نزولات جوی از اهمیت بالایی برخورهست و این سدها برای 4 شهر و حدود 220 روستا می توانند آب شرب مطمئن تامین نمایند.

افشاری افزود:دو سد بلوبین و مراش بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارند و از سال 90 این پروژه ها شروع شده اند که بدلیل کمبود منابع و اعتبارات تاکنون به اتمام نرسیده اند و در صورت تامین اعتبار لازم تا دو سال آینده می توان این دو طرح مهم را به مرحله آبگیری رساند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان به سد کینه ورس به عنوان تامین کننده آب شرب شهرهای ابهر و خرمدره اشاره کرد و اظهار داشت: این سد نیز 16 میلیون مترمکعب حجم مخزن دارد و در صورت تامین اعتبار لازم خط انتقال و شبکه آبیاری این سد تا خردادماه سال آینده قابل بهره برداری خواهد بود.

وی خاطرنشان ساخت: سد تالوار پروژه بعدی است که مابین سه استان زنجان،کرستان و همدان واقع شده است و ماموریت اصلی سد، تامین آب شرب استانهای زنجان و همدان و آب کشاورزی استان کردستان می باشد.

افشاری افزود: سد بعدی مشمپا است که در غرب شهر زنجان قرار گرفته با حجم 350 میلیون مترمکعب آب که دارای 37 درصد پیشرفت فیزیکی است که از سال 89 عملیات اجرایی آن شروع شده است و در صورت تامین اعتبار لازم تا دوسال آینده می توان شاهد مرحله آبگیری این پرژه مهم بود.

وی به کسب رتبه برتر شرکت آب منطقه ای زنجان در تهاتر مالیاتی و بانکی اشاره کرد و گفت: در این خصوص از سوی دکتر افشارچی استاندار محترم مورد تقدیر قرار گرفتیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان مشکل اساسی استان را  در مصرف بالای 90 درصد آب در بخش کشاورزی عنوان نمود و تصریح کرد: با توجه به این حجم از مصرف آب،متاسفانه راندمان کشاورزی بسیار پایین بوده و سود چندانی نیز عاید کشاورزان و بهره برداران نمی شود.

وی به طرح سازگاری با کم آبی اشاره کرد و گفت: خوشبختانه این طرح اهداف آب منطقه ای و جهادکشاورزی را به یکدیگر نزدیک نموده و در آینده شاهد رفع تناقض و ایجاد ابتکار عملهای جدیدی در راستای ترویج مصرف بهینه آب ، اصلاح الگوی کشت و استفاده از روش های نوین آبیاری خواهیم بود.

افشاری از انسداد 4 هزار حلقه چاه آب غیرمجاز از ابتدای طرح احیا و تعادل‌بخشی تاکنون در این استان خبر داد و افزود: در بخش توزیع آب باید با تامین زیرساخت‌ها از جمله اصلاح روش‌های آبیاری و حذف آبیاری های سنتی، نسبت به اجرای آبیاری‌های نوین اقدام گردد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان با بحرانی خواندن وضعیت منابع آبی اکثر دشت های استان، به دشت ابهر اشاره کرد و گفت: در این دشت ما به صورت پایلوت کارت شارژی صادر کردیم و کشاورزان به اندازه میزان شارژ خود از منابع آب موجود بهره برداری می کنند.

افشاری گفت: توسعه کشاورزی تحت هر عنوان در استان زنجان ممنوع است، و از کشاورزان و بهره برداران انتظار میرود به میزان آب و زمین خود کشت و برداشت نمایند تا برای آینده نیز آب پایدار و مطمئن داشته باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟