دسته‌بندی نشده

عملکرد مثبت مجلس در تولید جهشی مسکن

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،مرتضی خاتمی در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه دولت در توصیف لایحه بودجه سال آینده، آن را با رشد 77درصدی در رویکرد استانی دانسته است، اظهار داشت: تحقق لایحه بودجه در بخش متمرکز استانی، دولت را در تحقق اهداف کمک خواهد کرد، چرا که این رویه انگیزه مدیران استانی را برای نیل به موفقیت افزایش خواهد داد.

وی با بیان اینکه برخی از اقتصاددانان ادعای انقباضی بودن لایحه بودجه 1401را قبول ندارند، چرا که لایحه بودجه ارائه شده به مجلس نسبت به سال‌گذشته افزایشی است، تصریح کرد: در این لایحه مالیات مهم‌ترین منبع درآمد پایدار با رشد 60درصدی پیش‌بینی شده است.

خاتمی با اشاره به اینکه دولت در لایحه بودجه کنترل کسری بودجه با هدف کنترل تورم را در لایحه بودجه پیش‌بینی کرده است، ادامه داد: لایحه حمایتی بودجه هم رشد 70درصدی با هدف توجه به اقشار ضعیف جامعه لحاظ شده، ضمن اینکه انتشار اوراق هم نسبت به سال جاری کاهی می‌یابد که البته این موضوع وابسته به تحقق درآمدهای نفتی و مالیات است.

نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لایحه بودجه سال آینده بیش از 40 درصد رشد در سهم بودجه عمرانی را نشان می‌دهد، گفت: لایحه، یک برآورد است و اگر منابع پیش‌بینی‌شده، تحقق پیدا نکند، اولین بخشی که لطمه می‌خورد، بودجه عمرانی است.

وی افزود: علی‌رغم تعقل نسبی که در لایحه بودجه سال آینده مشاهده می‌شود، تردید در بخش هزینه‌ای بودجه باقی است و در فروش اموال و تحقق درآمد نفتی ممکن است دچار نقصان باشیم.

خاتمی اظهار داشت: سود سهام شرکت‌های دولتی در لایحه بودجه 1401 از 15 به 26 هزار میلیارد تومان افزایش یافته که با واقعیت اقتصادی شرکت‌ها همخوانی ندارد چون عمدتاً شرکت‌ها زیان‌ده هستند.

این مقام مسئول با بیان اینکه بهره مالکانه و حقوق دولتی معادن از 10 به 40 هزار میلیارد تومان افزایش یافته که قابل باور است، خاطرنشان کرد: دولت در لایحه بودجه 1401 تاکید بر حذف ارز ترجیحی داشت که کمیسیون تلفیق بعد از برگزاری جلسات مختلف با این موضوع مخالفت کرد.

برگشت 40 درصد منابع درآمدی به استان

خاتمی با اشاره به بودجه پیش‌بینی برای استان زنجان بیان کرد: رشدی در حدود میانگین رشد کشوری برای استان زنجان پیش‌بینی شده اما برگشت منابع استان طبق سنوات قبلی در محدوده 40 درصد قرار دارد که در انگیزش یک استان برای کسب درآمد، خیلی تاثیرگذار است لذا راضی نیستیم اما مشکلات دولت این شرایط را اقتضا می‌کند.

وی با بیان اینکه درصد اشتغال استان در بخش کشاورزی بیش از میانگین کشوری است، افزود: معتقدیم که چرخه اقتصادی عمدتاً باید در داخل استان اتفاق بیفتد.

حداقل حقوق سال آینده 5 میلیون و 600 هزار تومان است

خاتمی از وضع مالیات برای سیگار به صورت واقعی خبر داد و گفت: درآمد حاصل از این وضع مالیات در خوابگاه‌های دانشجویی، ورزشگا‌ه‌های نیمه‌تمام، کمک به مددجویان دستگاه‌های امدادی و قانون تعرفه‌گذاری پرستاران هزینه خواهد شد.

نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس حداقل حقوق پیش‌بینی شده در لایحه بودجه سال آینده را ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و حداقل حقوق بازنشستگی را ۵ میلیون تومان اعلام و تصریح کرد: مالیات بر حقوق و دستمزد هم در این لایحه پلکانی و بین ۱۰ درصد تا ۳۰ درصد لحاظ شده است.

وی مبلغ پیش‌بینی شده برای خرید تضمینی گندم از کشاورزان را در لایحه بودجه سال آینده ۹ هزار و ۵۰۰ هزار تومان عنوان کرد و گفت: تسهیلات ازدواج به نسبت سن ازدواج ۱۲۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان و تسهیلات فرزند آوری بین فرزند اول تا چهارم ۲۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان خواهد بود.

واگذاری پروژه‌های عمرانی به بخش خصوصی

نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت در لایحه بودجه سال آینده رشد اقتصادی 8 درصد را پیش‌بینی کرده که به نظر بسیاری از کارشناسان، هدفگذاری مبالغه‌آمیز است، گفت: 4.5 درصد از این رشد، سهم سرمایه‌گذاری و 3.5 درصد نیز سهم بهره‌وری است در حالی که رشد بهره‌وری در سنوات قبلی به یک درصد هم نرسیده بود.

وی با اشاره به پیش‌بینی مالیات‌های سنگین در لایحه اظهار داشت: خیلی از کارشناسان اقتصادی معتقدند که مالیات‌های سنگین، مانع رشد بوده و رکودآور است ضمن اینکه نرخ رشد بودجه سال جاری عمدتاً در بخش خدمات افزایش یافته بود.

خاتمی با بیان اینکه مشارکت با بخش خصوصی در اجرای طرح‌های عمرانی، پررنگ تر از قبل بوده است، خاطرنشان کرد: این امر نویدبخش است اما نگرانی داریم.

وی افزود: وقتی 80 هزار پروژه نیمه‌تمام عمرانی در کشور داریم، دولت باید صبورانه این پروژه‌ها را جمعبندی کرده و ببیند کدام پروژه‌ها اقتصادی‌تر هستند و می‌شود به بخش خصوصی واگذار شود چرا که احصا، بررسی، سنجش اهلیت سرمایه‌گذار و کشف قیمت این مقدار پروژه در مدت کوتاه تقدریباً بعید است.

خاتمی ادامه داد: اما باید به سمت واگذاری پروژه‌ها برویم چرا که تکمیل پروژه‌ها به شکل کنونی حتی شاید تا 25 سال آینده نیز به نتیجه نرسد.

مجلس مصمم به حساب کشی و سوال و کنکاش از عملکرد وزرا

وی در پاسخ به سوالی در مورد عملکرد مجلس با تأکید بر اینکه نمی‌توان رابطه صفر یا ۱۰۰ در این حوزه اعمال کرد چرا که کار در مجلس ساز و کار خود را از طریق آیین‌نامه‌ها، تشکیل کمیسیون‌ها، زمان تصویب برای طرح و لوایح دارد، افزود: تنها تغییر فعالیت در مجلس رویکرد مجالس نسبت به امور است که این مجلس عملکرد مثبتی در تولید جهشی مسکن دارد چرا که نیروهای جوان و صاحب سبک و سلیقه در مجلس حضور دارند.

نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس به سن پایین و بی‌تجربه بودن برخی از وزاری دولت اشاره و تصریح کرد: در این حوزه مجلس مصمم به حساب کشی و سوال و کنکاش از عملکردها است، منتهی باید متوجه بود که شخص رئیس‌جمهور جوان و با انگیزه است که شاخصه عملکرد وی، سفرهای استانی و حضور پررنگ در نقاط مختلف کشور است که امیدوارم این فعالیت‌ها منجر به پیشرفت‌های اقتصادی در سطح کشور شود.

نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس نسخه ‌نویسی الکترونیکی را یکی از متدهای مترقی در جهان دانست و گفت: راهکارهای ارتقای این طرح در بودجه سال آینده لحاظ شده است به طوری که تا پایان سال آینده همه زیرساخت‌های مورد نظر به دلیل مزایای موجود در اجرای این طرح از جمله پیشگیری از هدر رفتن منابع، پیشگیری از هم‌پوشانی، تشخیص زودهنگام بیماری و کمک به سازمانهای بیمه‌گر باید فراهم شود، هر چند فراهم شدن این ساختارها به منزله اجرای ۱۰۰ درصدی طرح نیست چرا که در حال حاضر هیچ کشوری موفق به اجرای ۱۰۰ درصدی آن نشده است.

پیش‌بینی انتشار اوراق تا سقف 86 هزار میلیارد تومان در بودجه1401

نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیش‌بینی انتشار اوراق تا سقف 86 هزار میلیارد تومان در لایحه سال 1401 گفت: مقرر شد از محل انتشار اوراق، 3500 میلیارد تومان جهت پرداخت مطالبات پیمانکاران راه های روستایی، 10 هزار میلیارد تومان جهت طرح‌های دارای توجیه فنی، مالی و زیست‌محیطی، 12 هزار میلیارد تومان برای توسعه حمل‌ونقل عمومی و زیرساخت‌های شهری و مدیریت پسماند، 3 هزار میلیارد تومان برای احداث، تکمیل و تجهیز فضاهای آموزشی با اولویت مدارس عشایری، دانشگاه فرهنگیان و… اختصاص یابد.

وی اظهار داشت: پایگاه‌های بسیج، پاسگاه، کلانتری و موزه‌های دفاع مقدس از حق انشعاب برق، آب و گاز معاف هستند و واحدهای آموزشی مدارس دولتی نیز در سقف رعایت الگوی مصرف از پرداخت هزینه‌های برق، گاز و آب معاف هستند و همچنین پروژه‌های زودبازده و عام‌المنفعه بسیج در مناطق محروم نیز مشمول این معافیت هستند.

خاتمی با اشاره به وضع مالیات به خانه‌های لوکس، خودروهای لوکس و باغ ویلاهای لوکس خاطرنشان کرد: برای اولین بار، مالیات واقع‌بینانه‌ای برای سیگار وضع شده که باعث کاهش دسترسی و جلوگیری از قاچاق می‌شود که امیدواریم برکات زیادی داشته باشد.

وی افزود: مجوز واردات 50 هزار دستگاه ماشین‌آلات سنگین صادر شد که در کشورمان، کمتر است و معادن و بسیاری از صنایع، معطل این ماشین‌آلات هستند.

شفافیت، مقوله مبارکی است به شرط اینکه تمام و کمال به آن پرداخته شود

نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دلیلی ندارد که مخالف شفافیت آرا باشم، گفت: تاریخچه خدمتم در گذشته نشان می‌دهد که تمام امور بنده شفاف است اما با طرح شفافیتی که همکاران به مجلس ارائه کرده‌اند، مخالف هستم برای اینکه این طرح، شفافیت نیست.

وی با بیان اینکه شفافیت یعنی شیشه‌ای بودن، ابراز کرد: شفافیت یعنی تمام امور قوای سه‌گانه باید شفاف باشد؛ شفافیت، کلمه قشنگی است در حالی که این طرح، شفافیت نیست! مثلا؛ این طرح می‌گوید رای نمایندگان در لایحه بودجه باید شفاف باشد اما در رای اعتماد به وزرا نیاز به شفاف بودن نیست! و در واقع چنین طرحی، نازل و ناقص از آنچه است که باید باشد.

خاتمی با بیان اینکه شفافیت، مقوله مبارکی است به شرط اینکه تمام و کمال به آن پرداخته شود، تصریح کرد: این طرح، طرح شفافیت نیست بلکه سطح نازلی از شفافیت است لذا مخالفت بنده با این طرح در اذهان متبادر کرده که بنده مخالف شفافیت هستم در حالی که اینطور نیست.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟