دسته‌بندی نشده

کسب دیپلم افتخار ششمین جشنواره صنایع دستی فجر توسط استادکار ملیله زنجانی

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،امیر ارجمند اظهار داشت: در آئین اختتامیه ششمین جشنواره صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر، سرو سیمین ویژه جشنواره فجر صنایع‌دستی به همراه جایزه غیر نقدی به شش هنرمند برتر و و دیپلم افتخار و جایزه نقدی به شش هنرمند برگزیده دیگر اعطا شد  که نام استاد سما جوادی استادکار ملیله  زنجان در این میان می درخشید.

مدیر‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان  افزود: سما جوادی متولد 1353 در شهرستان زنجان است که 14 سال است در رشته ملیله‌کاری فعالیت می کند. سه  اثر این صنعتگر دارای نشان ملی است که برای دو اثر در سال 1396 و یک اثر در سال 1398  این نشان را گرفته است.

ارجمند بیان کرد: در نمایشگاه ششمین جشنواره صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر از استان زنجان ده اثر برگزیده از 9 هنرمند صنایع‌دستی استان شامل آثار جعبه شكلات خوری شادی توکلی، شكلات خوری نقی رحمانی، نقل خوری محمد نوری، نقل خوری محمد نوری، بشقاب پایه‌دار کاظم نوری، سيني شش پر علیرضا لطفی رضایی، سینه‌ریز مهدی نوری در رشته ملیله‌کاری، قلم‌تراش 6 تيغه مسعود توسليان در رشته چاقوسازی و دو اثر جاکتابی و جعبه جواهرات از مصطفي نبوی در رشته قلم‌زنی در این جشنواره به معرض نمایش درآمده‌اند.

گفتنی است ملیله، ظریف کاری نقره است که با استفاده از مفتول‌ها و نوار‌های ظریف نقره و بکارگیری طرح‌های اسلیمی و منظم ساخته می‌شود. نقره‌ای که در ملیله سازی زنجان استفاده می شود نقره با عیار ۹۹۹ می‌باشد

همچنین ملیله زنجان به خاطر اصالت نقوش، بخصوص ظرافت منحصر به فرد آن، از جمله هنر‌های شگفت انگیز و خیره کننده از دیدگاه اهل هنر بوده و هست.

زنجان را به عنوان شهر جهانی ملیله در سال 1398 توسط شورای جهانی صنایع‌دستی ملیله ثبت شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟