اجتماعی

اجرای نیت موقوفه 111ساله «کشورخانم» در ایجرود زنجان

111سال پیش بانو کشور خانم فرزند حسینقلی خان 4 شعیر روستای احمدکندی زنجان را وقف برگزاری مجالس تعزیه داری اهل بیت(ع) کرد و اکنون نیت او در ماه رمضان هر سال اجرا می شود.

به گزارش پایگاه خبری زنجان ورزشی آنلاین،محمد خدایی مسئول دفتر نمایندگی اوقاف و امور خیریه شهرستان ایجرود زنجان اظهار داشت:بانوی واقف مرحومه کشور خانم ملقب به «سلطان خانم» دختر حاکم زنجان حسین قلی خان سردار، دراواخر دوران قاجار و اوایل پهلوی بود.

وی افزود: این بانوی نیک اندیش 111سال پیش در تاریخ 1333قمری 4 شعیر از 96شعیر روستای احمد کندی ایجرود را که ملک ششدانگ وی بود وقف انجام مراسمات تعزیه داری حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام در ماه رمضان و محرم هر سال در محل مسجد جمیله خانم زنجان قرار داد.

مسئول دفتر نمایندگی ایجرود در ادامه گفت: با توجه به درصد بسیار کم وقف از کل ملک روستا و دریافت اجارات اندک از روستاییان باید مقدار درآمد موقوفه کفاف انجام مراسم را بدهد که اکنون چندسال است که بطور مستمر نیت این بانوی ارجمند را اجرا می کنیم و حتی در صورت عدم کفاف هزینه آن را از سایر منابع تامین می کنیم تا نیت اجرا شود.

خدایی تصریح کرد: اداره اوقاف موظف است موقوفات را حفظ کرده و مقدمات درآمد زایی موقوفات قابل درآمد دار شدن را فراهم نموده تا از محل عوائد ، نیات موقوفات بصورت امینانه و مستمر اجرا شود.

وی با بیان اینکه به همین منظور شب های قدر امسال از محل درآمد موقوفه کشور خانم در شهرستان ایجرود نسبت به برگزاری مراسم عزاداری در شبهای احیا در مسجد جمیله خانم زنجان که مد نظر واقف محترم بود اقدام شد عنوان کرد: تعداد 50 نفر عزادار اطعام شده و هزینه برگزاری منبر و روضه خوانی و پذیرایی پرداخت شد.

این مسئول گفت : در این مراسم از روستاییان اهل روستای احمدکندی نیز دعوت بعمل آمد که خود نیز در این مراسم شرکت نموده و ضمن بهره مندی از اجر معنوی ، بعینه شاهد اجرای نیات از محل اجارات پرداخت شده توسط خود باشند.

خدایی اظهار داشت: 162موقوفه و 6 امامزاده در شهرستان ایجرود وجود دارد که بیش از 90 مورد آن مسجد و حسینیه و مکان مذهبی فاقد درآمد است و موقوفات وقف شده این شهرستان عمدتا اراضی زراعی است ،سال گذشته بیش از 200 میلیون تومان درآمد داشتند که بیش از 50درصد آن صرف اجرای نیات واقفین و بقیه نیز صرف هزینه های نگهداری و امورات جاری و باقیمانده نیز برای سرمایه گذاری آینده و ارتقای موقوفات در حساب خود موقوفه ذخیره می شود.

مسئول دفتر نمایندگی ایجرود خاطر نشان کرد :بیش از 70 درصد نیات واقفین ارجمند در زنجان با موضوعات عزاداری اهل بیت و اطعام عزادران است که اوقاف استان زنجان همه ساله درآمدهای موقوفات با این نیات را در همین موارد صرف و خرج می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟