فرهنگ و هنر

تئاتر بچه‌های مسجد مسلماً رویکرد زیست‌بومی دارد

یک کارگردان تئاتر گفت: تئاتر بچه‌های مسجد مسلماً رویکرد زیست‌بومی دارد و از اهداف اساسی و زیربنایی حوزه هنری است و همه تلاش دست‌اندرکاران و متولیان و کارشناسان تئاتر و کنش گرایانی که دراین‌رابطه فعالیت می‌کنند، برای نائل آمدن به این هدف هستند و مطمئناً این اتفاق خواهد افتاد.

به گزارش پایگاه خبری زنجان ورزشی آنلاین،محمود عربخانی، کارگردان پسکشوت تئاتر استان اظهار کرد: گسترش تئاتر به شکل اصولی و رشد و اعتلای آن با زیربنای شناخت کاستی‌ها و ناهنجاری‌ها و درمان این کاستی‌ها از طریق اجراهای صحنه‌ای با شاخصه‌های اجتماعی اصلی‌ترین و اصولی‌ترین هدف است که دراین‌رابطه حوزه هنری اقدامات عدیده‌ای را جهت آموزش صحیح نوجوانان به عمل‌آورده و جهت نیل به مقصود، فضای مساجد را جهت این مهم انتخاب کرده است.

وی ادامه داد: تئاتر بچه‌های مسجد مسلماً رویکرد زیست‌بومی دارد و باید داشته باشد و از اهداف اساسی و زیربنایی حوزه هنری است و همه تلاش دست‌اندرکاران و متولیان و کارشناسان تئاتر و کنش گرایانی که دراین‌رابطه فعالیت می‌کنند، برای نائل آمدن به این هدف هستند و مطمئناً این اتفاق خواهد افتاد.

به گفته این کارگردان، مشکل جذب مخاطب یکی از مشکلات عدیده فضای تئاتر زنجان است و هنوز هنرمندان و متولیان این رشته نتوانسته‌اند تئاتر را جزو سبد فرهنگی خانواده‌ها قرار دهند، علی‌رغم این معضل دست‌اندرکاران در حوزه هنری تلاش می‌کنند که مخاطبان بیشتری را جذب تئاتر مساجد کنند و تا حدودی دراین‌خصوص موفق هم بوده‌اند.

عرب خانی در پاسخ به مشکلات تئاتر بچه‌های مسجد اذعان کرد: مشکلات تئاتر مساجد همان مشکلاتی است که فضای تئاتری منطقه دارد، فقدان فضای آموزشی، مشکلات مالی و اعتباری، نگاه سرد بعضی از کنشگران تئاتری به این مقوله و عدم همکاری لازم از سوی بعضی از ادارات و نهادهای همسو!

وی با بیان اینکه قشر درگیر در تئاتر مردمی بچه‌های مسجد بیشتر جوانان و نوجوانان مدنظر هستند، اظهار کرد: اما اقشار مختلف در هر سنینی که هستند نیز می‌توانند مخاطب تئاتر مساجد باشند و یا داخل فعالیت‌های گروهی تئاتر مساجد حضور داشته باشند.

این کارگردان در زمینه نمایشنامه‌های مورد انتخاب در این طرح افزود: داشتن کلیه اصول و مبانی یک متن نمایشی و نیز شاخصه‌های اعلام شده دررابطه‌با این نوع کارها از طرف حوزه هنری از شاخصه‌های موردنظر برای انتخاب نمایشنامه برای اکثر کارها است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟