آخرین اخباراقتصادی

بیش از 250 نفر با تامین اعتبار طرح توسعه‌ای نیروگاه سیکل ترکیبی سلطانیه صاحب شغل می شوند

مدیر نیروگاه سیکل ترکیبی سلطانیه با اشاره به عدم مساعدت و همکاری مسئولین و نمایندگان استان زنجان در اجرای طرح توسعه‌ای نیروگاه سیکل ترکیبی سلطانیه، گفت: نیازمند 300 یورو برای اجرای طرح توسعه نیروگاه هستیم که با تامین اعتبار شاهد اشتغالزیی به بیش از 250 نفر خواهیم بود.

به گزارش پایگاه خبری زنجان ورزشی آنلاین،جمعی از خبرنگاران خبرگزاری ها و رسانه های مکتوب طی تور رسانه ای از نیروگاه خورشیدی شرکت برق منطقه ای زنجان و نیروگاه‌ سیکل ترکیبی سلطانیه بازدید کردند.

مدیر نیروگاه سیکل ترکیبی سلطانیه در حاشیه بازدید از نیروگاه سلطانیه در جمع خبرنگاران اظهار داشت:ساخت تجهیزات این نیروگاه توسط متخصصان بومی انجام شده است و عملیات احداث این نیروگاه از سال 82 در قالب احداث چهار واحد آغاز شده است.

امیر صمدی تصریح کرد:نیروگاه سیکل ترکیبی سلطانیه زنجان معروف به نیروگاه زنجان 3، یکی از نیروگاه‌های ایران از نوع سیکل ترکیبی با ظرفیت تولید 968مگاوات است که شامل 4 واحد گازی 162 مگاواتی در زمینی به مساحت 44 هکتار است.

وی با بیان اینکه بهره‌برداری این مجموعه به همت و تلاش همکاران بومی انجام شده است، عنوان کرد: فاز اول اجرای این نیروگاه دولتی بود و در سال 94 توسط سازمان خصوصی‌سازی به بخش خصوصی واگذار شد.

مدیر نیروگاه سیکل ترکیبی سلطانیه با اشاره به اینکه 4 واحد این مجموعه با سوخت اصلی گاز و سوخت جایگزین گازوئیل فعالیت دارد خاطرنشان کرد: برای احداث این نیروگاه همه استانداردهای زیست‌محیطی رعایت شده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد. همچنین در طرح این مجموعه 2 واحد بخار 160مگاواتی وجود دارد که هنوز واحدهای بخار به بهره‌برداری نرسیده‌اند.

صمدی با بیان اینکه  ،EPC جلسات با پیمانکاران بالقوه ،پیگیری انتقال سند زمین بخش بخار در دست اقدام است، تصریح کرد: مهم ترین مشکل پیش روی پروژه بنا بر اعلام سرمایه گذار، نبود توجیه اقتصادی با شرایط تصویبی سازمان برنامه و بودجه کشور (شورای اقتصاد) در قراردادهای متقابل مطابق مصوبه شماره 187502 مورخ1401/4/21 است.

وی در این خصوص، اصلاح هزینه‌های سرمایه گذاری، کسر نکردن گواهی ظرفیت از تعهدات دولت به سبب ماهیت ودیعه‌ای آن و کسر کردن هزینه‌های بهره‌برداری و تعمیرات از درآمد سال‌های بازپرداخت، به عنوان پیشنهادات سرمایه گذار جهت طرح در شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی و شورای اقتصاد، می باشد عنوان کرد.

مدیر نیروگاه سیکل ترکیبی سلطانیه با اشاره به اشتغال نیروی انسانی بومی و  راه اندازی این نیروگاه با تولیدات و تجهیزات ایرانی که به دست متخصصان ایرانی، گفت: مجموعه ترانس‌های استفاده شده در این نیروگاه از تولیدات شرکت ایران ترانسفو تامین شده است.

سرمایه‌گذار و نماینده شرکت پرشیان انرژی جی در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: در صورت تامین اعتبار در فاز توسعه این مجموعه شاهد اشتغالزایی به بیش از 250نفر خواهیم بود.

ابراهیم کریمی با بیان  اینکه این نیروگاه جزو نیروگاه‌های پر ظرفیت و 1000 مگاواتی کشور است، ادامه می‌دهد: در حال حاضر نیروگاه با 50 درصد ظرفیت تولیدی‌اش فعالیت می‌کند که امیدواریم در سال‌های ‌آتی با حمایت دولت، سرمایه‌گذار و برق منطقه‌ای بتوانیم فاز تکمیلی و نهایی این مجموعه را تکمیل کنیم.

وی با بیان اینکه عطف به درخواست شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی، وزارت نیرو، نیروگاه‌های مرتبط با مصوبه شورای اقتصاد را به صندوق توسعه ملی معرفی کرده و پیگیری‌های بعدی در دست اقدام است، خاطر نشان کرد: قرارداد مشاوره طراحی شیوه تأمین مالی توسعه نیروگاه، برای انجام تأمین سرمایه مبادله شده اقداماتی در این زمینه در دست اقدام است.

کریمی، با بیان اینکه بخش بخار نیروگاه سلطانیه معادل 320 مگاوات است که چندین سال است به دنبال مجوزهایش بودیم، ادامه می‌دهد: در تیرماه پارسال شورای اقتصاد با 6نیروگاه دیگر مجوزهایی را صادر کرد که از این قرار ظرفیتی در حدود 2560مگاوات واحد بخاری اضافه شود که 2 واحدش مربوط به نیروگاه سلطانیه است؛ در شرایط کنونی نیروگاه 3 میلیارد کیلووات‌ساعت، سالانه تولید دارد که حدود نیم درصد مصرف انرژی کشور است. اضافه شدن این دو واحد باعث می‌شود ۵۰ درصد تولید افزایش یابد.

وی با اشاره به تولید سالانه 5 میلیارد کیلووات‌ساعت و اهمیت اجرای این طرح در منطقه، می‌افزاید: رقمی که شورای اقتصاد برای این کار در نظر گرفته است، رقم کمی بوده و الان چون‌ مبنا تنها تولیدکننده نیروگاه‌های این‌چنینی است، ‌متاسفانه با تورم‌های دنیا قیمت‌ها بالا رفته و این عددها پاسخ‌گو نیست.

این مسئول با اشاره به عدم تمایل بخش خصوصی نسبت به سرمایه‌گذاری در صنعت برق کشور، گفت: توزیع و انتقال در دست دولت است و فقط بخشی از تولید در دست بخش خصوصی که با وجود این شرایط توجیه اقتصادی زیادی در این زمینه برای بخش خصوصی وجود ندارد.

کریمی با اشاره به ارزانی قیمت نیروی برق در کشور، ادامه می‌دهد: سقف قیمت برق در بازار ایران 106تومان تعیین شده است و در صورت قطعی برق در حدود 100هزار تومانی برای تولیدکننده ضرر دارد؛ به طوری که در سال 1400یک قطعی برق 5هزار میلیارد تومان به فولاد مبارکه ضرر رساند.

وی با اشاره به آمادگی و فراهم بودن بسترهای تولید در حوزه صنعت برق در ایران و استان،تصریح کرد: با ادامه روند فعلی و نبود همکاری برای بهبود وضعت کنونی وضعیت برق کشور بحرانی‌تر خواهد شد؛ در واقع برای ما در سیکل ترکیبی سلطانیه اصلاح مصوبه، مساعدت مسئولان و کمک به طرح توسعه‌ای از طریق صندوق توسعه ملی در راستای نگهداری و تقویت نیروگاهی حائز اهمیت است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟