فرهنگ و هنر

افتتاح نخستین کتابخانه مستقل مادر و کودک در زنجان

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان زنجان از افتتاح کتابخانه تخصصی کودکان و نوجوانان با عنوان «هدهد سفید» که در کتابخانه سید افضل موسوی طراحی شده است خبر داد‌ و گفت: نخستین کتابخانه مستقل مادر و کودک با خدمات ویژه مادران و کودکان نیز افتتاح خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری زنجان ورزشی آنلاین،محمدرضا رضاخانیدر نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته کتاب برگزار شد با اشاره به اینکه هفته کتاب بهانه‌ای است تا مردم پیوند بیشتری با کتاب برقرار کرده و به این بهانه با ظرفیت‌های کتابخانه‌های عمومی آشنا شوند اظهار داشت: در هفته کتاب سال‌جاری بیش از 550 برنامه در سطح 102 باب کتابخانه‌های عمومی استان زنجان برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه طی چند سال گذشته رویکرد کتابخانه‌ها تغییریافته و از حالت سنتی درآمده است، تصریح کرد: امروزه کتابخانه‌ها به یک باشگاه اجتماعی تبدیل شده است و دیگر نگاه سنتی به کتابخانه باید پاک شود.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان زنجان افزود:کارگاه‌های آموزشی، معرفی کتاب، مسابقه کتاب، نشست کتابخوان در مدرسه، نشست کتابخوان در کتابخانه‌ها، جلسات شعرخوانی، محافل ادبی، جلسات مشاوره و … بخشی از برنامه‌های هفته کتاب است. همچنین علاوه بر افتتاح اولین کتابخانه تخصصی کودک با برند هدهد سفید و ارائه خدمات ویژه کودک، ساخت‌کده نیز در چند ماه آینده در کتابخانه سیدافضل موسوی گلشهر افتتاح خواهد شد. اولین کتابخانه مستقل مادر و کودک با خدمات ویژه مادران و کودکان نیز افتتاح خواهد شد.

رضاخانی با بیان اینکه کتابخانه سهروردی به عنوان قدیمی‌ترین کتابخانه زنجان نیز درحال باز طراحی است و پیمانکار متعهد شده تا آخرسال پروژه را تحویل دهد، همچنین اولین کلینیک تخصصی خواندن نیز در کتابخانه سهروردی افتتاح می‌شود، ادامه داد: کتابخانه زیتون شهرستان طارم نیز تا دهه فجر در شهر آب‌بر به بهره‌برداری می‌رسد. بازطراحی چندین کتابخانه دیگر نیز در دست اقدام است، از شهریور سال گذشته تاکنون 3 کتابخانه در مناطق محروم با عنوان کتابخانه سردار سلیمانی، کتابخانه امام حسین (ع) و کتابخانه شیخ عبدالکریم زنجانی شروع به کار کرده است. همچنین یک کتابخانه سیار نیز در شهرستان طارم راه‌انداری شده و یک کتابخانه سیار نیز برای شهر زنجان و یک کتابخانه سیار در شهرستان ابهر افتتاح خواهد شد.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان زنجان از وجود فعالیت 36کتابخانه روستایی در روستاهای استان خبر داد و افزود: کتابخانه یک مرکز سفید اجتماعی است و برای هیچ گروه سنی محدودیت ندارد و ما باید برای رسیدن به نقطه مطلوب با برنامه‌ریزی منسجم حرکت کنیم.

وی ضمن انتقاد از تخصیص کم بودجه به حوزه فرهنگی به‌ویژه برای کتابخانه‌ها گفت: کتابخانه مرکزی زنجان مورد مطالبه جدی رسانه‌ها از مسئولان باشد، چرا که به دلیل نداشتن کتابخانه مرکزی برخی کتاب‌ها در استان جمع‌آوری نشده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا