فرهنگ و هنر

تعزیه زنجان در هندوستان درخشید

تعزیه زنجان در نهمین مجمع عمومی ICCN در هندوستان به نمایش درآمد و استقبال بی نظیر شرکت کنندگان این رویداد بین المللی را به همراه داشت.

به گزارش پایگاه خبری زنجان ورزشی آنلاین،مجمع عمومی ICCN که هر دو سال یکبار در یکی از شهرهای عضو با‌ حضور اعضای مشترک ICCN-UNESCO برگزار می شود در 10نوامبر 2023 – 19 آبان ماه 1402 فعالیت خود را در شهر کوژیکود، ایالت کرالای هندوستان آغاز کرد.

موسسه فرهنگی، هنری سمت گنجینه ققنوس از زنجان و موسسه هفت هنر نیاکان پارسی و شهرداری اصفهان از ایران در کنار دیگر اعضای شرکت کننده از سایر کشورها در این رویداد بین المللی حضور داشتند.

پژوهشگر و تهیه کننده پرونده تعزیه در زنجان، گفت: تعزیه در زنجان نام پروژه ای تحقیقاتی در قالب گزارشی تصویری از مراسم تعزیه خوانی مردم روستاهای مشکین و رجعین در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی 1402 می باشد که توسط موسسه فرهنگی، هنری سمت گنجینه ققنوس و با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان و با همراهی صمیمانه و توجه ویژه جناب آقای امراله حسنی مدیر کل محترم اداره مذکور به زبان انگلیسی تهیه و برای ارائه به نهمین مجمع عمومی ICCN آماده شد.

این پرونده تصویری در 11نوامبر 2023- 20ابان ماه 1402به مدت 22 دقیقه پس از کره جنوبی و استرالیا در سالن اجلاس ICCN در شهر کوژیکود به نمایش درآمد که معرفی زنجان به همراه خوانش و ترجمه غزل عاشورایی زنده یاد حسین منزوی زمینه ساز آن بود.

نمایش این پرونده تحقیقاتی در قالب تصاویر گرفته شده از مراسم و مهارت های تعزیه خوانی در زنجان مورد استقبال و احساسات شگفت انگیز شرکت کنندگان در این رویداد بین المللی قرار گرفت و پس از اتمام مراسم هدیه ویژه زنجان به عنوان نمادی فرهنگی، مذهبی به دکتر وکیل جایاراجان دبیر کل ICCN اهدا شد.

اکبر کریمی، مدیر مسئول موسسه فرهنگی، هنری سمت گنجینه ققنوس، تندیس ویژه‌ ی ICCN ‌که به یک نفر از هر کشور تعلق می یافت از سوی برگزار کنندگان این رویداد بین المللی در اختیار شهر زنجان قرار گرفت و پرونده تعزیه در زنجان با نظر اعضای شرکت کننده به عنوان بهترین ارائه در نهمین مجمع عمومی ICCN شناخته شد.

مجمع عمومی ICCN با اجرای برنامه های فرهنگی و هنری متعدد و معرفی میراث فرهنگی ناملموس جوامع محلی شرکت کننده ا در تاریخ 14نوامبر – 23آبان ماه 1402 به کار خود پایان داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا